fot. Arkadiusz Wilman/Polskie Radio Koszalin

Zmagania pod hasłem „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię” zgromadziły reprezentacje klas ósmych wszystkich szkół podstawowych z Koszalina. Najlepsi okazali się uczniowie z SP nr 3.

Konkurs był podzielony na trzy etapy. Najpierw uczniowie zmierzyli się z testem wiedzy o wybitnym astronomie, następnie zaprezentowali wcześniej wykonaną makietę, a na końcu musieli przebrać się za postać Mikołaja Kopernika.

- Konkurs, podobnie jak Mikołaj Kopernik, skupiał się na wielu dziedzinach. Stąd tak duże zainteresowanie - mówił Szymon Konefał, dyrektor ZS nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie, które było współorganizatorem wydarzenia.

W zmaganiach najlepsze okazały się Marta i Hania ze Szkoły Podstawowej nr 3, które zdradziły nam, że największą trudność przysporzyło im stworzenie makiety wszechświata: - Na wielkim kartonie stworzyłyśmy osiem orbit i Słońce. Na orbitach są planety i różne gwiazdy. Zrobiłyśmy je z kul styropianowych, bibuły, sreberka i plasteliny - wyjaśniły.

W organizację konkursu zaangażowała się również Politechnika Koszalińska. - Chcemy - także przez Koszaliński Uniwersytet Dzieci i Młodzieży - zainspirować młodzież do zgłębiania wiedzy i poznawania świata - podkreśliła Danuta Zawadzka, rektor uczelni.

Organizatorami konkursu byli Zespól Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika, Politechnika Koszalińska, Obserwatorium Astronomiczne oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie.

Więcej w materiale Arkadiusza Wilmana.

Posłuchaj

materiał arkadiusza Wilmana