fot. Mariusz Wolański/Polskie Radio Koszalin

Dziś w wielu miastach Polski wierność Ojczyźnie ślubowali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W Kołobrzegu na sztandar 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przysięgę złożyło prawie 60 żołnierzy.

Mundurowi mają za sobą intensywne, 16-dniowe szkolenie. - Z pewnością po szkoleniu podstawowym to dla nich bardzo ważna uroczystość - mówił dowódca 14 Brygady pułkownik Piotr Sulwiński.

- Żołnierze od nowego roku będą kontynuować ćwiczenia w ramach szkolenia indywidualnego, jeden weekend w miesiącu. Liczę na to, że ich umiejętności z biegem czasu będą wzrastały - dodał.

Wśród żołnierzy, którzy złożyli dziś przysięgę, połowę stanowią kobiety. Wszyscy pytani przez nas terytorialsi podkreślali, że służba wojskowa to dla nich próba sił, sprawdzian własnych możliwości, a także poczucie misji: - Od zawsze ciągnęło mnie do wojska, chciałam przezwyciężyć swoje słabości, dać dobry przykład.

Obecni na przysiędze bliscy żołnierzy nie kryli satysfakcji, dumy oraz wzruszenia. - Udało nam się wychować porządnego obywatela, który w razie potrzeby będzie godnie bronił naszego kraju - mówili rodzice jednego z terytorialsów.

Żołnierze swoją służbę będą pełnić w Trzebiatowie, Choszcznie i Szczecinie.

mw/zn

fot. Mariusz Wolański/Polskie Radio Koszalin
fot. Mariusz Wolański/Polskie Radio Koszalin
fot. Mariusz Wolański/Polskie Radio Koszalin

Posłuchaj

żołnierze bliscy żołnierzy płk. Piotr Sulwiński, dowódca 14ZBOT