fot. pixabay.com
Zima to czas, kiedy dzikie zwierzęta muszą stawić czoła dodatkowym trudnościom, zwłaszcza jeśli chodzi o zdobycie pokarmu. Dlatego specjaliści przypominają, że można im w tym pomóc, na przykład wywieszając na gałęziach zimowe przekąski dla ptaków.

Jak podkreśliła Katarzyna Klimek, starszy specjalista Służby Leśnej ds. zagospodarowania lasu z Nadleśnictwa Szczecinek, kule tłuszczowe dla ptaków można przygotować samemu: - Skomponowane one są z kawałka smalcu, ziarna niesolonego słonecznika, prosa, siemienia lnianego i różnych innych nasion.

Dokarmianie ptaków to nie tylko rozsypywanie ziaren. Zwierzęta lubią także owoce. - Gruszki i jabłka przekrojone na pół są doskonałym pokarmem dla kosów i drozdów. Można wywiesić słoninę - dodała Katarzyna Klimek.

W okresie zimowym leśnicy nie dokarmiają zwierzyny leśnej, ale przygotowują drewno, które ma służyć do tzw. pałowania. Jeleniowate obgryzając korę, pozyskują w ten sposób składniki mineralne potrzebne do lepszego trawienia.

ms/kp

Posłuchaj

Katarzyna Klimek o tym, co lubią ptaki Katarzyna Klimek, starszy specjalista Służby Leśnej ds. zagospodarowania lasu z Nadleśnictwa Szczecinek o przygotowaniu pokarmu