fot. prk24

W „Studiu Kołobrzeg” mówiliśmy o ważnych i ciekawych sprawach dotyczących miasta i jego okolic.

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg jest już gotowy do realizacji inwestycji, która pomoże uporządkować politykę parkingową w portowej dzielnicy miasta. Budowa na terenach portu wielopoziomowego parkingu na niemal 400 samochodów pozwoli uspokoić ruch kołowy w porcie. Co ważne, to nie miasto i jego mieszkańcy poniosą koszty inwestycji. Ministerstwo infrastruktury już wydało zgodę na dzierżawę terenu, a o szczegółach opowie prezes Zarządu Portu Artur Lijewski.

materiał Mariusza Wolańskiego

Ile zwrotek miał pierwotnie Hymn Polski i co się z nimi stało? A także o najczęściej popełnianych błędach w czasie wykonywania Hymnu Polskiego rozmawiają językoznawca z UMK w Toruniu dr Sebastian Żurowski i Jarosław Banaś.

„Słownik na fali”

O swojej sile natura przekonuje nas w ostatnich dniach bardzo mocno. Najpierw sztormowy wiatr, później mróz. Jednak takie warunki nad morzem nie powinny nikogo dziwić. Gwałtowna pogoda może wyrządzić wiele szkód w infrastrukturze nadmorskiej. Jak przekonuje Ewa Wieczorek z Urzędu Morskiego w Szczecinie, obszary nadzorowane przez administrację morską przygotowane są na sztormowy sezon.

materiał Mariusza Wolańskiego

Kilkuletnie prace, na terenie byłego niemieckiego obozu dla jeńców wojennych w Modrolesie pod Tychowem - prowadzone pod kierunkiem Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu - przyniosły tysiące eksponatów związanych z przetrzymywanymi tam żołnierzami. Prace wykopaliskowo-badawcze podsumowano podczas specjalnego seminarium. Jak zapewniają historycy, to jeszcze nie koniec odkrywania faktów z przeszłości tego zakątka naszego regionu.

Obóz Stalag Luft IV funkcjonował od maja 1944 do lutego 1945 roku, kiedy to władze niemieckie podjęły decyzje o ewakuacji jeńców, co oznaczało ich morderczy marsz przez niemal 1000 kilometrów. Marsz został nazwany później „marszem śmierci”.

materiał Krzysztofa Klinkosza

Goście „Otwartej Anteny”: radny PiS Jacek Kalinowski i wiceprzewodniczący kołobrzeskiej rady z klubu Kołobrzescy Razem Dariusz Zawadzki

Kołobrzescy radni debatować dziś będą nad budżetem miasta na nadchodzący rok, to jedna z najważniejszych sesji rady, która zazwyczaj skłania do ożywionej dyskusji. Ten temat poruszył dziś z naszymi gośćmi Krzysztof Klinkosz.

materiał Krzysztofa Klinkosza