fot.PAP/Darek Delmanowicz

Jest zgoda Komisji Europejskiej na 5 miliardów euro zaliczki dla Polski z unijnego programu wspierającego politykę energetyczną, wchodzącego w skład Krajowego Planu Odbudowy.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła nieoficjalnie, że zakończyła się procedura pisemna zatwierdzająca przyznanie zaliczki. Dziś po południu oficjalnie ogłosi to Komisja Europejska po spotkaniu w Strasburgu unijnych komisarzy.

W piątek brukselska korespondentka informowała jako pierwsza, że przedstawiciele gabinetów komisarzy zgodzili się na wprowadzenie zmian do KPO po spotkaniu późnym popołudniem. By możliwe było przelanie Polsce pieniędzy, potrzebna jest jeszcze zgoda ministrów finansów unijnych krajów, co ma nastąpić w przyszłym miesiącu i będzie formalnością.

Chodzi o finansowanie z unijnego programu RePowerEU na przemiany energetyczne i uniezależnienie się od Rosji. Wniosek Polski o zmiany w KPO został przesłany do Brukseli w sierpniu. Wcześniej złożone projekty na wykorzystanie pieniędzy z KPO zostały zmienione i rozszerzone o kwestie energetyczne. Obejmują one wsparcie dla sieci przesyłowych energii elektrycznej, odnawialnych źródeł energii, magazynowania energii, autobusów nisko i bezemisyjnych oraz morskich farm wiatrowych. Jeśli natomiast chodzi o pierwotny Krajowy Plan Odbudowy, który został zaakceptowany w czerwcu ubiegłego roku, to nie ma jeszcze wniosku Polski o wypłatę pieniędzy. Komisja mówi, że fundusze mogą być wypłacone jeśli spełnione zostaną warunki dotyczące niezależności sądownictwa.

IAR/lp