fot. prk24
W trakcie zaledwie trzyminutowych obrad rada powiatu negatywnie zaopiniowała projekt zmian podziału powiatu szczecineckiego na okręgi wyborcze. To odpowiedź na pismo Komisarza Wyborczego w Koszalinie.

Zmiana, której sprzeciwiają się radni, dotyczy okręgu wyborczego nr 2. Do tej pory obejmował on gminy Barwice i Grzmiąca. Teraz znaleźć się w nim ma także gmina Borne Sulinowo. W tekście uchwały zapisano, że decyzja komisarza wyborczego „kłóci się z zasadą dobrego obyczaju i szacunku dla suwerena na poziomie powiatu” oraz że „należy również wziąć pod uwagę historyczny podział okręgów wyborczych, które funkcjonują od momentu powołania powiatów - czyli od 25 lat”.

Przeciwko zmianom zagłosowali radni koalicji rządzącej powiatem - Porozumienia Samorządowego oraz Prawa i Sprawiedliwości. Zmianę okręgów wyborczych popierają radni Platformy Obywatelskiej.

Ma to związek z układem sił politycznych i prognozami przed kolejnymi wyborami samorządowymi. Zmiana w układzie okręgów wyborczych może wpłynąć na podział mandatów i w konsekwencji roszady w zarządzie powiatu.

ms/aj