fot. Marcin Obara/PAP

W Komisji Europejskiej rozpoczęła się procedura pisemna zatwierdzająca 5 miliardów euro zaliczki dla Polski z unijnego programu wspierającego politykę energetyczną, który ma być częścią Krajowego Planu Odbudowy.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła nieoficjalnie, że procedura potrwa do jutra do 10.00 i zaliczka zostanie ostatecznie jutro zatwierdzona przez komisarzy. W piątek brukselska korespondentka Polskiego Radia informowała, że przedstawiciele gabinetów komisarzy zgodzili się na wprowadzenie zmian do KPO. Kolejnym etapem było dziś uruchomienie procedury pisemnej.

Do zakończenia procedury i do przelania Polsce pieniędzy potrzebna jeszcze jest zgoda ministrów finansów unijnych krajów, co ma nastąpić w przyszłym miesiącu. Chodzi o unijny program RePowerEU na przemiany energetyczne i uniezależnienie się od Rosji.

Wniosek Polski o zmiany w KPO został przesłany do Brukseli w sierpniu. Z informacji Komisji wynika, że wcześniej złożone projekty na wykorzystanie pieniędzy z KPO zostały zmienione i rozszerzone zgodnie z wytycznymi programu wspierającego przemiany energetyczne. Obejmują one wsparcie dla sieci przesyłowych energii elektrycznej, odnawialnych źródeł energii, magazynowania energii, autobusów nisko- i bezemisyjnych oraz morskich farm wiatrowych.

Jeśli chodzi o pierwotny Krajowy Plan Odbudowy, który został zaakceptowany w czerwcu ubiegłego roku, to nie ma jeszcze wniosku Polski o wypłatę pieniędzy. Komisja mówi, że fundusze mogą być wypłacone, jeśli spełnione zostaną warunki dotyczące niezależności sądownictwa.

IAR/zn