Program Szkolne EkoOgrody w woj. zachodniopomorskim

2 miliony 400 tysięcy złotych - tyle łącznie wyniesie dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie dla szkół, które wzięły udział w programie „Szkolny EkoOgród”.

Ten nowatorski w skali kraju program tworzenia wielofunkcyjnych ogrodów przy szkołach podstawowych i przedszkolach, ma uatrakcyjnić lekcje dot. przyrody, ekologii i ochrony środowiska.

W ramach uzyskanych środków placówki mogą m.in. zagospodarować przyszkolne tereny oraz kupić odpowiednie rośliny i akcesoria. - Dzięki nim nauczyciele i uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach o ekologii czy odnawialnych źródłach energii nie tylko w szkolnych budynkach, ale też na zewnątrz. Jesteśmy jedynym funduszem, który uruchomił taki program - przekazał Marek Subocz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Czesław Hoc, kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że dzięki projektowi szczecińskiego funduszu kształtować się będzie m.in. ekologiczna odpowiedzialność młodych ludzi. - Matka natura potrzebuje kształtowania wrażliwości i sumienia ekologicznego. Cieszy to, że przyjęliśmy ekologię jako naturalny składnik życia. A takie ekopracowanie i ekoogrody sprzyjają nie tylko postawom ekologicznym, ale też nawykom prozdrowotnym - wyjaśnił.

Szkolny EkoOgród powstanie m.in. przy Szkole Podstawowej nr 3 w Białogardzie. Jak przekazała dyrektor placówki Joanna Gabriel, będzie miał on powierzchnię ponad jednego hektara. - Chcemy, by odbywały się tam lekcje edukacji przyrodniczej, czyli chemii, fizyki, biologii, przyrody i geografii. W naszym projekcie przewidzieliśmy także budowę klatki Stevensona, gdzie będą prowadzone obserwacje zjawisk atmosferycznych. Chcemy również nasadzić niskopienne drzewa i krzewy.

Dominika Sosnowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starej Dąbrowie poinformowała, że w ramach projektu na terenie jej placówki powstanie m.in. ogród sensoryczny. - Będą w nim różne faktury, kształty, ale także miejsca do zabawy oraz drewniane donice, w których dzieci będą uprawiały warzywa. Zostanie zbudowana również altana, gdzie będą prowadzone zajęcia lekcyjne, a w centralnym punkcie ogrodu znajdzie się miejsce do wypoczynku - tłumaczyła.

Łącznie do projektu zgłoszono 23 wnioski. Kwota dotacji na jedną gminę wynosi maksymalnie 150 tysięcy złotych, zaś skala dofinansowania projektu to 90 procent.

kk/zn