fot. PAP/Piotr Polak
Prezydent USA Joe Biden podkreślił, że Polska może być pewna stuprocentowego wsparcia ze strony NATO, zarówno Kwatery Głównej, jak i państw członkowskich w przypadku jakichkolwiek prowokacji - poinformował we wtorek w Kielcach po wideokonferencji z przywódcami państw G7, Polski, Rumunii, szefów NATO oraz UE prezydent Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że w trakcie wideokonferencji rozmawiano m.in. o przyszłych planach odbudowy Ukrainy i dalszej pomocy militarnej dla tego kraju. Wskazał, że rozmowa sprowadziła się w zasadzie głównie do kwestii bezpieczeństwa.

- Prezydent Biden podkreślił nasze niezwykle odpowiedzialne i rozsądne zachowanie wobec prowokacji, które spotykają nas ze strony białoruskiej. Wspomniał bardzo wyraźnie o przekroczeniu granicy przez śmigłowce białoruskie, że zachowaliśmy się bardzo odpowiedzialnie, także jako państwo członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego, że dziękuje za konsultacje z sojusznikami w tej sprawie i że oczywiście możemy być tu pewni stuprocentowego wsparcia ze strony NATO, zarówno Kwatery Głównej, jak i państw członkowskich w przypadku jakichkolwiek prowokacji, to bardzo mocno podkreślił - przekazał Andrzej Duda.

- Relacje polsko-amerykańskie są na tak wysokim poziomie, na jakim do tej pory nigdy nie były w historii - podkreślił prezydent.Zwrócił uwagę, że "dziś mamy na naszym terytorium wojska amerykańskie". - W wyniku szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku, Stany Zjednoczone są państwem ramowym obecności sojuszniczej, natowskiej w Polsce. Oprócz tego, na zasadach bilateralnych w kraju stacjonuje u nas kontyngent armii Stanów Zjednoczonych. W związku z zapewnieniem nam dodatkowego bezpieczeństwa ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę między innymi także w okolicach Rzeszowa na Podkarpaciu są obecni żołnierze amerykańscy - wskazał Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, "to jest coś, czego do niedawna jeszcze nie było w naszej historii, więc to też pokazuje, jakość relacji polsko-amerykańskich". Zastrzegł, że to Polska strona ich zaprosiła. - Są naszymi gośćmi, ale zarazem gwarantami bezpieczeństwa - powiedział prezydent Duda.

Zwrócił także uwagę, że w Polsce działa "mnóstwo amerykańskich firm, które prowadzą tutaj swoje interesy". Dodał, że "ich obecność intensyfikuje się".

Prezydent Duda przypomniał również o dobrych relacjach politycznych Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Zwrócił uwagę, że prezydent USA, Joe Biden w ciągu swojej prezydentury, a więc od 20 stycznia 2021 r. dwukrotnie był w naszym kraju, zaś on sam dwukrotnie przebywał z oficjalnymi wizytami w Białym Domu.

Zapowiedział, że "jednym z pierwszych priorytetów polskiej prezydentury w Unii Europejskiej w 2025 r. będzie umacnianie i zwiększanie więzi euroatlantyckich". - Chcielibyśmy, żeby na tym tle umacniały się także więzi pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi - wskazał prezydent Duda.

PAP