Przekazanie komputerów w SP11 w Koszalinie (fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin)

Komputery przeznaczone są dla uczniów klas czwartych, którzy do tej pory nie otrzymali sprzętu z żadnego innego rządowego programu.

Nauka, rozwiązywanie pracy domowej, ale też rozrywka. Do takich celów planuje wykorzystywać nowy sprzęt młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Koszalinie. - Korzystałem z komputera rodziców, domowego. Bardzo się cieszę, że mogę już mieć swój. Laptop będzie mi potrzebny do nauki i odrabiania prac domowych - jest łatwiej - powiedział jeden z uczniów.

Katarzyna Socha-Dąbrowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Koszalinie, powiedziała, że choć komputery stają się własnością uczniów klas IV, sprzęt będzie monitorowany: - To monitorowanie ma trwać pięć lat. Będzie to kontrola nad tym, w jaki sposób i na jakich zajęciach wykorzystywane są laptopy, jaki jest ich stan oraz czy ten program spełnia zakładane cele. W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do projektu Politechniki Warszawskiej "Wykorzystanie sztucznej inteligencji w nauczaniu matematyki", właśnie w klasach czwartych.

Robert Grabowski, rzecznik koszalińskiego ratusza powiedział, że komputery powinny zostać wydane uprawnionym dzieciom do końca tego tygodnia: - Do uczniów klas czwartych trzynastu naszych podstawówek trafiło 1043 komputery o wartości przekraczającej 3 mln zł. Są one odbierane w szkołach. Liczymy na to, że do końca tygodnia wszystkie komputery trafią już do domu dzieci.

Łącznie do uczniów w całej Polsce trafi ponad 394 tysiące komputerów z programu „Laptop dla Ucznia” Ministerstwa Cyfryzacji. Ich łączna wartość to ponad miliard złotych..

kch/aj

Posłuchaj

materiał Katarzyny Chybowskiej