fot. www.ipn.gov.pl

W południe przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie rozpoczną się główne państwowe obchody 84. rocznicy napaści Rosji sowieckiej na Polskę. 17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na wschodnie tereny naszego kraju

Jak mówił Polskiemu Radiu szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, agresja Armii Czerwonej przekreśliła definitywnie marzenia o zwycięstwie z Niemcami. Jak podkreślił, historiografia nazywa sowiecki atak „ciosem w plecy”. Jego zdaniem gdyby do niego nie doszło, to Polska wcale nie musiała przegrać wojny obronnej.

- Natomiast wejście blisko milionowej Armii Czerwonej na kresy Rzeczypospolitej przekreśliło marzenia o zwycięstwie bliższym czy dalszym z Niemcami - argumentował historyk.

Przypominał, że agresja sowiecka była realizacją postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzieliły między siebie strefy wpływów. Jak stwierdził, Pakt był równoznaczny z wyrokiem śmierci na Polskę, Łotwę, Litwę, Finlandię, Estonię, bo rozgraniczał niemiecko-rosyjską strefę wpływów w tej części Europy. Zgodnie z ustaleniami, które zapadły na Kremlu, Niemcy mieli zagwarantowane, że w odpowiednim momencie na tereny wschodnie wkroczą Rosjanie.

Jak powiedział minister Kasprzyk, sowieci liczyli, że uderzenie spowoduje pojmanie władz RP i Polska podpisze akt kapitulacji. Polska miała przestać istnieć. Ponadto Stalin i Hitler rozpoczęli konsekwentne niszczenie elit państwa polskiego przez Gestapo i NKWD.

- Jeżeli chodzi o konsekwencje agresji sowieckiej, to skutkowały one czterema deportacjami w głąb nieludzkiej ziemi, gdzie zostało wywiezionych ponad pół miliona naszych rodaków - wskazywał minister Kasprzyk.

Dodał również, że wiosną 1940 roku agresja sowiecka spowodowała ludobójstwo, czyli mord katyński na jeńcach wojennych.

Uroczystości upamiętniające sowiecką agresję odbędą się udziałem sybiraków, przy asyście honorowej Wojska Polskiego. Odczytany zostanie apel pamięci, a także list prezydenta Andrzeja Dudy. W obchodach wezmą udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz przedstawiciele najważniejszych urzędów państwowych.

17 września obchodzony jest Dzień Sybiraka, który upamiętnia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.

IAR/zas

Posłuchaj

Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (cz.3) Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (cz.4) Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (cz.2) Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (cz.1)