fot. Mariusz Wolański/prk24

Zachodniopomorskie samorządy, na terenie których funkcjonowały państwowe gospodarstwa rolne, otrzymają 375 mln złotych na realizację 144 ważnych inwestycji. To wynik VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

- To kolejny nabór, dzięki któremu gminy, które przez lata były inwestycyjnie wykluczone, mogą uzyskać dofinansowanie do 98 procent przy realizacji najważniejszych inwestycji - mówił dziś w Szczecinie, podczas konferencji prasowej Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości. Podkreślił, że łącznie w ramach programu dla gmin popegeerowskich w Zachodniopomorskiem przeznaczono ponad 800 mln złotych. - Te środki nigdy by tu nie trafiły, gdyby nie decyzje rządu Prawa i Sprawiedliwości - zaznaczył.

Wiceministrowi towarzyszyła m.in. Małgorzata Golińska, szczecinecka posłanka PiS oraz Czesław Hoc, kołobrzeski poseł PiS. Oboje podkreślali, jak ważne, z wielu powodów, jest czynione obecnie zadośćuczynienie mieszkańcom gmin popegeerowskich za wiele lat zapomnienia i społeczno-inwestycyjnego wykluczenia.

- Przed rokiem 2015 można było, odwiedzając te miejscowości, usłyszeć pytanie: Dlaczego państwo polskie traktuje nas jak obywateli drugiej kategorii? Dziś takich pytań nie ma. Za to usłyszycie od mieszkańców, że rząd PiS, to pierwszy rząd, który ustawił się do nich przodem i dostrzegł problemy nie rozwiązywalne i nie rozwiązywane przez lata - mówiła Małgorzata Golińska.

- Ten program jest próbą przywrócenia godności mieszkańcom, ale także rewitalizacji, impulsem do rozwoju tych terenów. Chcemy by były one równie cenne i ważne jak każde polskie czy to miasteczko, czy wielkie miasto - dodał Czesław Hoc.

Obecny na konferencji wojewoda zachodniopomorski zwrócił uwagę na to, że w Zachodniopomorskiem obok wspierania terenów popegeerowskich realizowanych jest wiele innych strategicznych programów, które przyczyniają się dynamicznego rozwoju całego regionu. - Mam szczęście reprezentować rząd, który na Pomorzu Zachodnim rozpoczął wielką ofensywę inwestycyjną, ale także rządu, który widzi mieszkańców najmniejszych miejscowości - podkreślił wojewoda.

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla samorządów, w których funkcjonowały państwowe gospodarstwa rolne. W całym kraju do gmin i powiatów trafi ponad 4,5 mld złotych na realizację około dwóch tysięcy inwestycji.

mw/zas

fot. Mariusz Wolański/prk24
fot. Mariusz Wolański/prk24
fot. Mariusz Wolański/prk24
fot. Mariusz Wolański/prk24
fot. Mariusz Wolański/prk24
fot. Mariusz Wolański/prk24
fot. Mariusz Wolański/prk24
fot. Mariusz Wolański/prk24
fot. Mariusz Wolański/prk24
fot. Mariusz Wolański/prk24

Posłuchaj

Czesław Hoc, kołobrzeski poseł PiS Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski Małgorzata Golińska, szczecinecka posłanka PiS, wiceminister klimatu i środowiska Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA, poseł PiS