fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
Uroczysta msza, przemarsz sprzed kościoła do szkoły, apel, listy gratulacyjne, okoliczne przemówienia, ślubowanie klas pierwszych i wykłady o historii placówki - w taki m.in. sposób obchodzono jubileusz 75-lecia Zespołu Szkół Rolniczych im. Stefana Żeromskiego w Świdwinie.

Dyrektor Daniel Nowak przyznał, że świdwiński „Rolniczak” nieustannie się rozwija: - Naszą szkołę chcemy cały czas udoskonalać i dostosowywać do rynku pracy. W tym roku powołaliśmy nowy kierunek technik logistyk. Jesteśmy w fazie tworzenia podstaw do budowy nowego zaplecza technicznego dla uczniów szkół technicznych.

Uczniowie uważają, że szkoła jest wyjątkowa. - Szkoła ma bardzo dużą historię, odbywają się w niej ciekawe wydarzenia, a nauczyciele dbają o uczniów - powiedział jeden z uczniów.

W jubileuszu 75-lecia szkoły wziął udział m.in. kołobrzeski poseł PiS-u Czesław Hoc, który podkreślił, że świdwiński „Rolniczak” jest jedną z najlepszych tego typu szkół w kraju: - Ta szkoła jest potrzebna, dlatego musimy ją wspierać i wzmacniać.

Szczecinecka posłanka Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Golińska dodała, że obchody 75-lecia szkoły są wyjątkowe z kilku powodów: - To najbardziej liczna szkoła ponadpodstawowa w naszym regionie, do której cały czas garną się uczniowie, a to znaczy, że jej renoma i poziom kształcenia jest wysoki. Wyzwaniem dla dyrektora jest, aby ten poziom utrzymać.

Wicewojewoda Tomasz Wójcik zwrócił uwagę, że przez dziesięciolecia szkolnictwo zawodowe i rolnicze było zaniedbane. Dodał, że rząd Zjednoczonej Prawicy stara się je reaktywować: - Szkolnictwo rolnicze na Pomorzu Zachodnim jest bardzo istotne ze względu na częściowo rolniczy charakter regionu. W tej szkole wychowały się już trzy pokolenia. 

Zachodniopomorski wicekurator oświaty Bogusław Ogorzałek przez rok pracował w świdwińskiej szkole jako wychowawca w internacie. Jak podkreślił, ma z nią związane bardzo osobiste wspomnienia: - Szkoła miała zawsze wewnątrzszkolne życie, które było skoncentrowane na wartościach, takich jak: prawda, uczciwość dobro. Nie ma drugiej takiej szkoły w regionie, która by tak bardzo angażowała się w obchody świąt narodowych.

W sobotę kolejna część obchodów jubileuszu. Zaplanowany jest m.in. zjazd absolwentów szkoły.

red./kp

Posłuchaj

Bogusław Ogorzałek, zachodniopomorski wicekurator oświaty Tomasz Wójcik, wicewojewoda Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, szczecinecka posłanka Prawa i Sprawiedliwości uczniowie Czesław Hoc, kołobrzeski poseł PiS-u, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia Daniel Nowak, dyrektor szkoły