fot. Polskie Radio Koszalin

Konrad Fujarski, pszczelarz z Miodów Fujarskich był gościem audycji „Na Dobry Dzień”. W rozmowie z Jarosławem Rochowiczem i Adrianem Adamowiczem mówił m.in. o tym, że każdy z nas może wspomóc pracę pszczół. Wyjaśnił też, czym kierować się przy wyborze miodów.

- Pszczoły są dla nas bardzo, bardzo ważne. Jednak w pędzie ich ratowania zapominamy o tym, że pszczoły muszą mieć co jeść. W tej chwili trzeba więc kłaść dużo większy nacisk na środowisko oraz szatę roślinną - powiedział Konrad Fujarski.

Dodał, że w tej kwestii pomóc może każdy z nas: - Wszyscy chcemy mieć ładnie przystrzyżone trawniki, warto jednak zostawić nieskoszony skrawek trawy. Zwróćmy też uwagę na to, co sadzimy i siejemy w ogródkach. A następnym razem, gdy będziemy odgradzali się od sąsiadów, spróbujmy zasadzić coś, co ma liście a nie igły. Jest bardzo dużo roślin, które super nadają się na żywopłoty i jednocześnie pomagają pszczołom i ptakom.

Pytany w jaki sposób obecna pogoda wpływa na pracę pszczół, Konrad Fujarski stwierdził, że dla tej grupy owadów deszczowe lato jest bardziej komfortowe od suchej i upalnej pogody. - Mieszkamy w klimacie umiarkowanym. Kwitnące w tym terminie rośliny nie lubią jak jest gorąco. Musimy pamiętać, że pszczoły odwiedzają kwiaty dla nektaru, ale gdy jest 28 stopni ten nektar wysycha lub robi się na tyle lepki, że pszczoły nie są w stanie go z kwiatka pobrać - wyjaśnił.

Więcej w rozmowie Jarosława Rochowicza i Adriana Adamowicza z Konradem Fujarskim.

Posłuchaj

„Na Dobry Dzień”: Konrad Fujarski