
Licząca prawie tysiąc stron dwutomowa publikacja naukowca właśnie wchodzi na rynek. To pierwsza tak szczegółowa analiza sytuacji w mieście w roku zakończenia II wojny światowej.
Prof. Wojciech Skóra zaznaczył, że rok 1945 trzeba uznać za najbardziej dramatyczny w historii Słupska: - Miasto w tym roku miało trzy władze; niemiecką, sowiecką oraz polską. Na początku Słupsk był bardzo nazistowski, następnie rabowali go sowieci. Od sierpnia miasto miało pierwszego polskiego burmistrza.
Praca prof. Wojciecha Skóry to wynik analiz dokumentów i wspomnień Niemców, Polaków oraz Sowietów, do których polscy naukowcy dostali dostęp na krotki czas przed wybuchem wojny na Ukrainie.
- Ze wspomnieniami sowietów był największy problem. Zostawili oni bardzo mało relacji, które były skażone tym, czym był Związek Sowiecki. To nieufność wobec zostawiania śladów swoich myśli na papierze. Komunizm ich nauczył, że szczerość często kończy się obozem koncentracyjnym, dlatego bardzo niechętnie zapisywali swoje wspomnienia - powiedział naukowiec.
Pierwszy tom „Słupsk 1945 Miasto Niemców, Sowietów i Polaków” w księgarniach pojawi się za kilka dni. Na drugi trzeba poczekać do września.
pg/mt
Posłuchaj
prof. Wojciech Skóra o wspomnieniach Sowietów- 00:00:00 | 00:00:00
- 00:00:00 | 00:00:00