W Ośrodku Jazdy Konnej w Budzistowie trwają trzydniowe zawody w skokach przez przeszkody - Baltic Cup. Na miejscu są nasi dziennikarze - Jarosław Rochowicz i Sławomir Kamola, którzy przyglądają się rywalizacji a na radiowej antenie rozmawiają z ciekawymi gośćmi.

Andrzej Michalski - właściciel Ośrodka Jazdy Konnej w Budzistowie

Andrzej Michalski przyznał, że to jeden z najważniejszych weekendów w stadninie. Odbywają się tu bowiem zawody dwugwiazdkowe. - Czekaliśmy na to dwadzieścia lat. Jest tu cała czołówka zawodników, najlepsi sędziowie - zarówno Polscy, jak i międzynarodowi. Są także eliminacje do mistrzostw świata młodych koni. Coś niesamowitego.

Właściciel stadniny w Budzistowie zaprosił także na odbywające się o godzinie 18.00 zawody w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi.

Andrzej Michalski

Anna Maria Anders - Ambasador RP we Włoszech

- Zawody w Budzistowie mam zapisane w kalendarzu w każdym roku. Jestem tu stałym bywalcem - powiedziała Ambasador RP we Włoszech, która przyznała, że urzekł ją zarówno kołobrzeski krajobraz, jak i same zawody oraz przyjazne relacje z ich organizatorami.

Dodała, że z każdą wizytą zauważa zmiany, jakie mają miejsce w regionie. - Widzę coraz więcej turystów, a także nowych hoteli. To cieszy.

Anna Maria Anders opowiedziała też o pracy ambasadora oraz o walorach turystycznych różnych regionów Włoch.

Anna Maria Anders

Prof. Marek Durlik - chirurg z Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie

- Jesteśmy, jako polska chirurgia, w czołówce ośrodków europejskich jeśli chodzi o metody operacyjne i wyniki operacji. Przyjmujemy pacjentów z całej Europy. Zapraszam do PIM w Warszawie, gdzie mamy najnowocześniejszy sprzęt do operacji, m.in. robota Da Vinci - powiedział prof. Marek Durlik.

Prof. Durlik jest jednym z najwybitniejszych polskich chirurgów specjalizujących się w leczeniu ciężkich chorób trzustki. Na naszej antenie opowiedział, dlaczego wybrał właśnie taki zawód.

prof. Marek Durlik

Stefan Kęszycki - przewodniczący Komisji Sędziowskiej zawodów w Budzistowie

Stefan Kęszycki opowiedział m.in. czym wyróżniają się zawody młodych koni. - W zwykłych zawodach jeśli jeździec jedzie bez zrzutek i w dobrym czasie - to te zawody wygrywa. W przypadku zawodów młodych koni nie chodzi o szybkość, ale pokazanie przez jeźdźca, jak wspaniale przygotował konia i jak precyzyjnie potrafi galopować.

Przewodniczący Komisji Sędziowskiej wytłumaczył też, na czym polegają zawody w powożeniu zaprzęgami.

Stefan Kęszycki

Julia Gierałtowicz-Mazurek, Hubert Bartnicki i Gracjan Pietruszka

- Jestem żoną Piotra Mazurka, który od 15 lat startuje w zawodach w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi. Przeważnie takie zawody składają się z trzech odsłon, tj. ujeżdżenie, zręczność i maraton. Tutaj mamy zawody jednodniowe, w których będzie tzw. maraton kombinowany. Serdecznie na nie zapraszamy - powiedziała Julia Gierałtowicz-Mazurek.

Przypomniała też, że zawody w Budzistowie to memoriał sędziego Marka Zaleskiego. - To był wspaniały międzynarodowy sędzia z najwyższymi tytułami. Można powiedzieć, że był to najbardziej utytułowany sędzia w Polsce - dodała.

W dalszej części rozmowy goście mówili także, jak konstruuje się tor pod zawody zaprzęgów.

Julia Gierałtowicz-Mazurek, Hubert Bartnicki i Gracjan Pietruszka