fot. Paweł Drożdż/ Polskie Radio Koszalin
Piotr Cieplucha, wiceminister sprawiedliwości i sekretarz generalny Suwerennej Polski zaznaczył, że program skupia się na "obronie wartości konserwatywnych i suwerenności kraju".

- Nie zgadzamy się m.in. na nowy traktat, który zakłada stworzenie „superpaństwa europejskiego”. Chcemy także renegocjować umowy stowarzyszeniowe oraz jesteśmy za zachowaniem złotówki i prawa do posiadania gotówki - zaznaczył polityk.

Obecny na konferencji Aleksander Jankowski, wicewojewoda pomorski dodał, że w jego ocenie gwarancją suwerenności jest prawo do posiadania ziem. Przypomniał podjętą przez siebie interwencję ws. zniszczonego gospodarstwa w Janowicach Pomorskich w powiecie lęborskim.

- Jednej ze spółek, gdzie dominował kapitał zagraniczny, kończy się dzierżawa tego terenu. W jej trakcie to gospodarstwo doprowadzono do ruiny. W czwartek podpisano umowę między oddziałem terenowym KOWR -u a rolnikami z powiatu lęborskiego. Dzięki temu 300 hektarów terenu zostanie rozdzielone w ramach przetargów polskim rolnikom - podkreślił Aleksander Jankowski.

Na zaproponowane porozumienie musi się jeszcze zgodzić centrala Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

pd/mt

Posłuchaj

Aleksander Jankowski, wicewojewoda pomorski Piotr Cieplucha, wiceminister sprawiedliwości i sekretarz generalny Suwerennej Polski