fot. prk24.pl
W dzisiejszej audycji poruszyliśmy temat bardzo ważny dla życia wiejskich społeczności. Przyjrzymy się kołom gospodyń wiejskich, które od lat są miejscem, gdzie kobiety mogą się spotykać, dzielić się wiedzą i umiejętnościami związanymi z domowym rzemiosłem, angażować się w lokalne inicjatywy i wpływać na rozwój swojego regionu.

Pierwsze w Polsce koło gospodyń wiejskich utworzono w 1877 roku we wsi Janisławice pod Skierniewicami, zainicjowało ono powstanie kolejnych. Stanowiły one wówczas część struktury kółek rolniczych, które były pierwowzorem aktywności ludzi mieszkających na wsi. Wydawać by się mogło, że koła gospodyń wiejskich to już przeszłość, a tu niespodzianka- wciąż powstają nowe.

To jedno z najmłodszych kół gospodyń wiejskich działających w regionie. Ale - śmiało można powiedzieć, że jest to koło tradycyjne. Działa bowiem nie w typowej wiosce, ale w miejscowości nadmorskiej, nastawionej na turystę. Dlaczego wobec tego grupa mieszkańców zdecydowała się na powołanie Koło Gospodyń Wiejskich? Jaka przyświeca im idea i przede wszystkim, jaki mają pomysł na swoją działalność?

materiał Renaty Pacholczyk

Działalność kół gospodyń wiejskich to nie tylko wspólne gotowanie, pieczenie i wystawianie stoisk na jarmarkach czy dożynkach. To także wiele innych działań na rzecz lokalnych społeczności. Przykładem może być to, co robi Koło Gospodyń Wiejskich w Starych Bielicach w gminie Biesiekierz. Jak mówi przewodnicząca Bożena Stefańska, jest to możliwe m.in. dzięki dofinansowaniu tej formy aktywności społecznej przez państwo.

materiał Joanny Lejtan