fot. GDDKiA Olsztyn

W kwietniu przemianowanie zaleciła Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej. W graniczącym z obwodem królewieckim województwie warmińsko-mazurskim przy drogach krajowych 51, 54, 57 i drogach ekspresowych S16 i S51 zamontowanych jest 26 tablic z nazwą Kaliningrad.

Na początek wymieniane są te przy drodze krajowej nr 51 w Dywitach i Dobrym Mieście oraz przy drodze krajowej nr 57 w Wozławkach i Lutrach. Kolejne znaki zostaną wymienione do połowy czerwca.

Decyzję w sprawie przemianowania Kaliningradu na Królewiec Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej podjęła 12 kwietnia, a ogłosiła ją 9 maja. Wezwała też, by analogicznie dla obwodu kaliningradzkiego stosować nazwę obwód królewiecki.

W komunikacie komisji wskazano, że rosyjska nazwa Kalinigrad jest „sztucznym chrztem niezwiązanym ani z miastem, ani z regionem”. Komisja oceniła także, że nazwanie miasta położonego blisko granic Polski imieniem Michaiła Kalinina - zbrodniarza współodpowiedzialnego m.in. za wydanie decyzji „o masowym wymordowaniu Polaków w Katyniu „ma w Polsce emocjonalny, negatywny charakter”.

IAR/aj