fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości był gościem porannego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Anną Popławską mówił m.in. o zaplanowanej na poniedziałek wizycie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w regionie oraz państwowych odznaczeniach dla samorządowców.

Zbliża się Dzień Samorządu Terytorialnego. Z tej okazji w czwartek Prezydent RP Andrzej Duda przyznał ponad 50 samorządowcom, również z naszego regionu, państwowe odznaczenia. Przekazał także szczególne podziękowania za efektywną współpracę między rządem i samorządem wiceszefowi MSWiA, pełnomocnikowi rządu ds. współpracy z samorządem terytorialnym Pawłowi Szefernakerowi.

Koszaliński poseł podkreślił, że ważne jest, by postrzegać rząd i samorząd jako administrację publiczną, która powinna działać wspólnie. - Mieszkańców regionu nie obchodzi, czy dana rzecz leży w kompetencji rządu czy samorządu. Oni chcą administracji, która ze sobą współpracuje. Dzięki tej współpracy, także w naszym regionie, udaje się wiele inwestycji.

Gość „Studia Bałtyk” mówił o zaplanowanej na poniedziałek wizycie Andrzeja Dudy w regionie. Prezydent odwiedzi m.in. Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej, w którym - jak zapowiedział Paweł Szefernaker - podpisze nowelizację ustawy o Straży Granicznej, niezbędną do powołania w Koszalinie Wyższej Szkoły Straży Granicznej.

- Kierownictwo Ośrodka jest także w kontakcie z Ministerstwem Edukacji i Nauki i pracuje nad tym, by uruchomić szkołę oraz pierwszy kierunek. Znając skuteczność i pracowitość kierownictwa COSSG, jestem przekonany, że to wszystko zostanie zrealizowane zgodnie z planem i 1 października powstanie uczelnia, a pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku rozpocznie się rok akademicki - zapewnił.

Paweł Szefernaker przekazał, że podczas wizyty w Koszalinie Prezydent odwiedzi też Politechnikę Koszalińską, gdzie rozpoczyna się, dofinansowana przez rząd, nowa inwestycja - budowa Centrum Wiedzy Cognitarium. W poniedziałek głowa państwa uda się też do Połczyna Zdroju, gdzie spotka się z mieszkańcami. - Pan prezydent bardzo mocno o to spotkanie zabiegał, bo zawsze przy okazji takich wizyt stara się odwiedzić miejsca, w których jeszcze nigdy Prezydenta Rzeczpospolitej nie było - podkreślił wiceminister.

Dalsza część rozmowy dotyczyła deklaracji programowych polityków Prawa i Sprawiedliwości. W Warszawie premier Morawiecki przekazał, że jeżeli sytuacja finansowa na to pozwoli, jeszcze w tym roku uruchomiona zostanie kolejna edycja Programu Inwestycji Strategicznych. - Robimy wszystko, by kolejna edycja programu była realizowana w tym roku. Pan premier zadeklarował też, że jeśli nadal będziemy rządzić, to będzie on kontynuowany. My wiemy, jak ważny jest to program, szczególnie dla małych samorządów.

Jak podkreślił, w przeciwieństwie do programów, w których potrzebny jest duży wkład własny, z Programu Inwestycji Strategicznych skorzystało 100 proc. samorządów. - To nie jest program tylko dla najbogatszych. Wiemy, jak wiele dobrego dzięki niemu udało się zrobić. W związku z tym, jeżeli tylko sytuacja gospodarcza na to pozwoli, będzie on realizowany w tym roku. A jeśli Prawo i Sprawiedliwość będzie dalej rządzić, będzie kontynuowany.

Dziś Sejm zajmie się projektem wprowadzającym coroczną wypłatę 14. emerytury. Jak podkreślił Paweł Szefernaker, to kwestia podnoszona przez mieszkańców regionu. - Kwestie związane z programem PiS były tematem pytań podczas moich spotkań z mieszkańcami, np. w Świeszynie. To nie są tematy oderwane od rzeczywistości. Bardzo często - mam takie przekonanie - politycy rozmawiają w mediach czy debatach o sprawach, które nie są dla Polaków najważniejsze. A ja jestem dumny, że reprezentuję partię polityczną realizującą program, który interesuje obywateli - czy jest to kwestia 14. emerytury czy podniesienie „500 plus” do „800 plus”.

Pytany o komentarz do własnych propozycji opozycji dot. podniesienia świadczenia „500 plus” stwierdził, że tym partiom brakuje przede wszystkim wiarygodności. - Przypominam, że Platforma Obywatelska nie głosowała w parlamencie za przyjęciem „500 plus”, a za ich rządów mówili, że pieniędzy na wprowadzenie tego programu nie ma i nie będzie.

Paweł Szefernaker złożył także na antenie Polskiego Radia Koszalin, życzenia z okazji Dnia Matki: - Życzę mamom, by były zadowolone i dumne ze swoich dzieci i by czuły, że żyją w państwie, które o nich dba.

ap/zn

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Paweł Szefernaker