fot. PAP/EPA/STEFFEN SCHMIDT
Piosenkarka zmarła we wtorek w wieku 83 lat - poinformował jeden z jej przedstawicieli.

Tina Turner należała do artystów, którzy zdefiniowali główny nurt rocka lat 80. XX wieku. Była jednym z najpopularniejszych artystów w historii. Szacuje się, że nakład wszystkich wydawnictw Turner wynosi ponad 180 mln egzemplarzy, co czyni ją rockową artystką z największą liczbą sprzedanych nagrań.

Piosenkarka karierę zaczęła w 1959 roku. Występowała wówczas wraz z Ikiem Turnerem w zespole Ike & Tina Turner jako wokalistka. Był on supportem na trasie The Rolling Stones w 1969. Wraz z Ikiem zostali uhonorowani miejscem w Rock and Roll Hall of Fame w 1991. Przełomem w jej solowej karierze było wydanie piątego albumu solowego pt. "Private Dancer" (1983), który odniósł ogólnoświatowy sukces, przekraczając liczbę 20 mln sprzedanych egzemplarzy.

Tina Tuner to laureatka 70 nagród muzycznych, w tym aż 12 nagród Grammy, co czyni ją najczęściej nagradzaną artystką rock and rollową w historii przemysłu fonograficznego. Ponadto została wprowadzona do Grammy Hall of Fame.

Artystka zmarła we wtorek w swoim domu Kusnacht w Szwajcarii, nad Jeziorem Zuryskim, po długiej i ciężkiej chorobie - poinformował w środę jej menedżer.

PAP/wikipedia/ar