fot. pixabay.com
Wtorkowy wieczór to rozmowy o zdrowiu. Tematem dzisiejszych jest alergia.

Alergie, także te sezonowe, są powszechnym problemem zdrowotnym Polaków. Ponad 62% uczestników sondażu, jaki Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat przeprowadziło w maju 2022 roku, stwierdziło, że w swoim życiu miało co najmniej raz objawy alergii. Respondenci najczęściej wskazywali na kichanie (74,1%), katar (68,2%), a także na swędzenie i łzawienie oczu (52,6%). Stosunkowo najrzadziej wskazywanymi objawami alergii są bóle brzucha (6,95), zawroty głowy (7,2%) oraz biegunki (8,4%). Niestety, tylko co trzeci dorosły Polak zgłosił się się po poradę do alergologa.

Związane z alergiami uciążliwości pojawiają się przede wszystkim wiosną. Czym jest alergia wyjaśnił dr n. med. specjalista chorób wewnętrznych i alergologii Zbigniew Sankowski.

rozmowa z dr. n. med. Zbigniewem Sankowskim

Z alergią jest za pan brat już od lat 80. ubiegłego wieku. Jako dziecko nie wiedziała co jej dolega, dlaczego swędzą ją oczy i nie może sobie dać rady z wodnistym katarem. Maria Sowisło wspomina tamte chwile oraz mówi, jak przez lata wyglądała jej walka z alergią.

rozmowa z Marią Sowisło

Unoszące się w powietrzu pyłki roślin powodują, że wiele osób czuje się fatalnie. Dlaczego przyroda potrafi mieć na nas tak zły wpływ i czy wspomniane pyłki to jedyne zagrożenie? M.in. na to pytanie odpowiedzi szukał Krzysztof Klinkosz w rozmowie z alergologiem prof. Grzegorzem Mincewiczem z Katedry Biologii Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego.

rozmowa z prof. Grzegorzem Mincewiczem,Katedra Biologii Molekularnej UG