fot. WFOŚiGW w Szczecinie
Połowę kosztów zakupu aut sfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Marek Subocz podkreślił, że to kolejny samorząd korzystający z dofinansowania tego rodzaju zakupu, a auta, które trafią do gminy Szczecinek przyczynią się w sposób wymierny do ochrony środowiska: - Zmniejszona zostanie emisja CO2 o prawie tonę. Dofinansowanie, które zostało udzielone przez wojewódzki fundusz to 150 tys. zł, przy całkowitym koszcie zakupu tych dwóch pojazdów, które wyniosło 300 tys. zł. Finansujemy zakup samochodów elektrycznych i hybrydowych zarówno dla jednostek samorządu terytorialnego, jak również dla państwowych jednostek budżetowych, m.in. policji i straży pożarnej.

Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zaznaczyła, że takie inwestycje łączą ze sobą wiele aspektów: - Z jednej strony są to finanse, oszczędności, ale też kwestie ekologiczne oraz bezpieczeństwo.To komfort pracy dla zatrudnionych w urzędzie gminy. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspiera takie działania, dzięki temu wszyscy możemy żyć w bardziej przyjaznym, zdrowym, czystszym środowisku.

Zdaniem wicewojewody zachodniopomorskiego Tomasza Wójcika, to dobry przykład współpracy rządu i samorządu: - To kolejny przykład na dobrą współpracę między rządem i samorządem. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat, do powiatu szczecineckiego trafiło 9 mln zł w ramach dotacji. To przede wszystkim ekopracownie w miejscowości Juchowo i Szczecinku, a także zakup elektrycznych samochodów w Szczecinku.

Ryszard Jasionas, wójt gminy Szczecinek podkreślił, że gmina stawia na pozyskiwanie energii z alternatywnych źródeł: - W rejonie powiatu szczecineckiego, gminy Szczecinek, która obecnie realizuje bardzo ważny proekologiczny projekt związany z budową instalacji produkujących energie odnawialne, takie pojazdy elektryczne czy hybrydowe są wręcz obowiązkowe. Dzięki temu możemy korzystać z własnych źródeł energii.

Zachodniopomorski Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej współfinansował zakup 48 tego typu pojazdów dla samorządów.

kk/aj

Posłuchaj

Ryszard Jasionas, wójt gminy Szczecinek Tomasz Wójcik, wicewojewoda zachodniopomorski Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Marek Subocz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie