fot. pixabay.com
Wtorkowy wieczór to rozmowy o zdrowiu. Dziś o naszej wiedzy na temat boreliozy i chorób odkleszczowych oraz o możliwych komplikacjach zdrowotnych po ukąszeniu przez kleszcza.

Kleszcze lubią miękkie, cieńsze i dobrze ukrwione obszary skóry. Można znaleźć je w dowolnym miejscu na ciele. W odróżnieniu od komarów, kleszcze potrzebują o wiele więcej krwi. W skrajnych przypadkach pozostają przytwierdzone do swojego żywiciela (człowieka lub zwierzęcia) do 15 dni, żywiąc się ich krwią. Dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego ciała, przede wszystkim po spacerach w obszarach leśnych.

Jakie są objawy ukąszenia, jak powinniśmy się zachować, czym tak naprawdę jest borelioza - o tym profesor Andrzej Horban, krajowy konsultant chorób zakaźnych.

materiał Renaty Pacholczyk

Borelioza to choroba znana od ponad 100 lat, ale dopiero w 1985 roki odkryto, że jest spowodowana przez bakterie znajdujące się w kleszczach. Szacuje się, że co roku w Polsce dziesiątki tysięcy osób zarażają się tą chorobą. Olga Śmierzewska dwukrotnie przechodziła tę chorobę. Na ten temat porozmawiała z nią Beata Górecka.

Michał Szebestik chorował na boreliozę. Tak jak w wielu przypadkach osób z tą chorobą, były problemy zarówno z diagnozą, jak i z leczeniem. Panu Michałowi pomogła dopiero długotrwała terapia niezgodna ze standardami przyjętymi w naszym kraju. Wtedy postanowił pomóc innym chorym i założył fundację Akademia Boreliozy.

materiał Joanny Lejtan