fot. Mariusz Wolański/Polskie Radio Koszalin
Radni sejmiku województwa zachodniopomorskiego z Prawa i Sprawiedliwości podczas wyjazdowego posiedzenia klubu radnych, które odbywało się w Kołobrzegu, zaprotestowali przeciwko uchwale o likwidacji Zespołu Szkół Specjalnych w Dziecięcym Szpitalu Uzdrowiskowym „Słoneczko” w Kołobrzegu.

W sobotę na specjalnie zorganizowanej  konferencji prasowej radni przedstawili treść interpelacji skierowanej do marszałka województwa Olgierda Geblewicza.

- Chcemy wiedzieć, jaki będzie los całego szpitala oraz nauczycieli i pracowników szkoły. Chcemy dopytać się, jakie środki, w tym subwencję oświatową, otrzymało województwo na funkcjonowanie środowiska. Z tego co wiemy, samorząd wojewódzki otrzymał kilka milionów złotych - przekazał radny wojewódzki z Prawa i Sprawiedliwości Maciej Kopeć.

Radny wojewódzki Henryk Carewicz pytał też o ewentualne plany komercjalizacji szpitala dziecięcego. Zaapelował także, aby mimo podjętej już uchwały odstąpić od pomysłu likwidacji przyszpitalnej szkoły. - Uważam, że wszystko jest do odwrócenia. Istnieje obiekt, są wspaniali ludzie, którzy pracują w nim od lat. Ten ośrodek mógłby dalej działać.

W posiedzeniu klubu radnych i konferencji prasowej uczestniczył kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia Czesław Hoc, który zwracał uwagę na misję przyszpitalnej szkoły. - Tu nie chodzi tylko o kwestie finansową i zyskowność. Na to nie patrzmy. Współczesnym wyzwaniem cywilizacyjnym jest właśnie to, aby na edukację dzieci obciążonych chorobą patrzeć w aspekcie misji i służby - podkreślił.

Zespół Szkół Specjalnych przy Dziecięcym Szpitalu Uzdrowiskowym „Słoneczko” w Kołobrzegu w ubiegłym roku obchodził swoje 70-lecie. Sejmik województwa zachodniopomorskiego na ostatnim posiedzeniu, przy sprzeciwie klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, zadecydował o jego likwidacji.

mw/zn

fot. Mariusz Wolański/Polskie Radio Koszalin
fot. Mariusz Wolański/Polskie Radio Koszalin
fot. Mariusz Wolański/Polskie Radio Koszalin

Posłuchaj

Maciej Kopeć, radny wojewódzki z Prawa i Sprawiedliwości Henryk Carewicz, radny wojewódzki z Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc, kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości