fot. Jarosław Ryfun/ prk24
W Studiu im. Czesława Niemena w Polskim Radiu Koszalin odbyło się nagranie partii chóralnej kantaty „Dekalog” Igora Jankowskiego, polsko-białoruskiego kompozytora, pedagoga i dyrygenta, który od 12 lat mieszka w Polsce, od dwóch lat w Koszalinie.

Kantata powstała z myślą o uczczeniu 32. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Koszalinie. Nazwa dzieła nawiązuje do słów papieża wygłoszonych 3 czerwca 1991 roku: „Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy i świata”.

- Bramę, na której to przesłanie jest wygrawerowane, mijam codziennie w drodze do pracy. Pomyślałem, że dobrze byłoby je wykorzystać, bowiem żyjemy w czasach, gdy wartości moralne są wybiórczo traktowane. A papież w 1991 roku potwierdził swoim autorytetem, że słowa Dekalogu są wciąż obowiązujące - mówił Igor Jankowski.

Kompozytor wspominał, że z uwagi na objętość dzieła, niełatwo było znaleźć wykonawców. Ostatecznie chór tworzą mieszkańcy Koszalina, przedstawiciele różnych zawodów i branż. Partię solową wykona śpiewak operowy Maciej Naczk.

Monumentalna kantata „Dekalog” na chór, zespół smyczkowy i organy zostanie premierowo wykonana w kościele pw. Ducha Św. w Koszalinie, 3 czerwca o godz. 19.00.

bg/zas

Posłuchaj

rozmowa z Igorem Jankowskim