fot. prk24
W Koszalinie powstanie jedyna w Polsce Wyższa Szkoła Straży Granicznej. - Wzrośnie prestiż i ranga całego regionu - mówił w rozmowie z Anną Popławską, Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz pełnomocnik rządu ds. utworzenia tej uczelni.

- Żyjemy w czasach, gdy wykwalifikowani funkcjonariusze Straży Granicznej są niezwykle potrzebni - powiedział wiceszef MSWiA, pytany o szybkie tempo prac nad utworzeniem uczelni, która będzie trzecią, po warszawskiej szkole pożarnictwa i policyjnej w Szczytnie, szkołą wyższą nadzorowaną przez MSWiA.

- Do jedynej takiej szkoły w kraju będą przyjeżdżać ludzie z całej Polski. Prestiż i ranga całego regionu wzrośnie - mówił wiceminister, dodając, że powołanie WSSG to kolejny element, obok np. rozbudowy sieci dróg i budowy nowoczesnego dworca w Koszalinie, który wpisuje się w strategię lokalnego rozwoju, a siła Pomorza Środkowego oraz Koszalina płynie także z dobrze działającego, rozwijającego się szkolnictwa wyższego.

Wiceminister zaznaczył, że wybór Koszalina nie był przypadkowy, bowiem prężnie działa tu od lat Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej. - To lider jeśli chodzi o szkolenia. Praktycznie każdy funkcjonariusz, który dziś broni polskiej granicy, przeszedł szkolenie w ośrodku w Koszalinie. Dysponuje on bazą, która umożliwia uruchomienie uczelni. Ale wiadomo, że z roku na rok studentów będzie przybywać. Straż Graniczna już pracuje nad opracowaniem planu inwestycyjnego, by kampus na terenie obecnego COSSG przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego powstał - mówił. - Bardzo się cieszę z zapewnienia pani profesor Danuty Zawadzkiej, rektor Politechniki Koszalińskiej, która zadeklarowała pełną współpracę przy organizacji zaplecza akademików w pierwszych latach funkcjonowania szkoły.

Pytany o to, jak szybko w Koszalinie pojawią się pierwsi studenci WSSG powiedział: - W październiku planujemy rozpocząć rekrutację na pierwszy rok studiów na kierunek Bezpieczeństwo granicy państwowej. To pozwoli, by w drugim semestrze, czyli od lutego, rozpoczęły się zajęcia pierwszej grupy studentów.

Dodał, że kolejnymi etapami będzie otwieranie kolejnych kierunków studiów licencjackich, potem magisterskich i podyplomowych. - To są wyzwania na miarę XXI wieku, ale bardzo się cieszę, że te wyjątkowe kompetencje studenci zdobywać będą właśnie w Koszalinie - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/zas

Posłuchaj

rozmowa z Pawłem Szefernakerem, wiceministrem MSWiA, koszalińskim posłem PiS