fot. prk24.pl
Pilski poseł Prawa i Sprawiedliwości był gościem porannego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Aleksandrą Kupczyk skomentował m.in. zapowiedzi przekazania Ukrainie czterech myśliwców MiG-29 oraz rozmowy MRPiPS z przedstawicielami osób z niepełnosprawnościami.

W czwartek prezydent Andrzej Duda poinformował, że za kilka dni Polska wyśle na Ukrainę pierwsze myśliwce MiG-29. Marcin Porzucek pytany, jak przekazanie Ukraińcom kolejnego sprzętu wpłynie na bezpieczeństwo naszego kraju, odpowiedział: - Podstawą bezpieczeństwa Polski jest silna armia, dlatego rząd PiS od wielu lat bardzo intensywnie ją wzmacnia. Dzięki podejmowanym decyzjom jeszcze przed wojną, możemy ten starszy sprzęt przekazać Ukrainie - wyjaśnił.

Odnosząc się do doniesień o ofercie rekompensaty dla Słowacji w zamian za dostarczenie Ukrainie tych samych myśliwców przekazał, że strona Polska także prowadzi na ten temat rozmowy. - Trzeba mieć jednak w świadomości jedną rzecz: Polska jest krajem stawianym przez zachodnich komentatorów za wzór, jeżeli chodzi o kwestie zbrojenia. Już teraz jest krajem silnym, a w ciągu 3 lat będziemy jedną z potęg militarnych Europy. Dlatego już na początku wojny mogliśmy przekazać Ukrainie armatohaubice KRAB.

Pilski poseł Prawa i Sprawiedliwości pogratulował polskim służbom udanej akcji rozbicia siatki szpiegów działających na rzecz Rosji. - To była bardzo dobra akcja ABW. Natomiast ta sprawa pokazuje, jak Rosja próbuje zdobyć informacje o sprzęcie przekazywanym na Ukrainę. Trzeba być świadomym, że Rosjanie na pewno będą próbowali infiltrować to, co się dzieje na naszym terenie, więc dobrze, że polskie służby czuwają i zapewniają bezpieczeństwo - stwierdził.

Znaczna część porannej rozmowy poświęcona była negocjacjom Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z przedstawicielami osób z niepełnosprawnościami. Podczas czwartkowego spotkania padły pierwsze zapowiedzi.

- Propozycja rządu jest bardzo jasna - dodatkowe świadczenie dla osób niepełnosprawnościami, dzięki któremu osoby najbardziej potrzebujące otrzymają nawet większe wsparcie niż słyszeliśmy w postulatach - powiedział Marcin Porzucek i zapowiedział, że wdrożenie tego rozwiązania to kwestia najbliższych miesięcy.

Skomentował też drugą propozycję ministerstwa, czyli możliwość dorabiania przez opiekunów osób z niepełnosprawnościami do świadczenia pielęgnacyjnego. Według pierwszych zapowiedzi zarobki nie mogłyby przekroczyć 20 tys. złotych rocznie. - Ta kwota nie jest jeszcze pewna. To jest na razie poziom początkowy, nad którym będą prowadzone dyskusje. My jesteśmy otwarci na rozmowy i zależy nam na tym, by w rodzinach, gdzie osoby są zależne od opiekunów, środków nie brakowało - zapewnił.

Marcin Porzucek zapowiedział także otwarcie nowej remizy strażaków ochotników z Bądecza, których siedziba i wóz spłonęły na początku ubiegłego roku. - Szybką decyzją premiera Morawieckiego zostały przyznane środki na budowę nowej strażnicy, a kilka dni temu pan premier podpisał zarządzenie, dzięki któremu zostaną przekazane pieniądze na zakup nowego wozu - powiedział.

- Oficjalne otwarcie remizy nastąpi za dwa tygodnie, natomiast przygotowanie wozu to kwestia trzech, czterech miesięcy - przekazał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/zn

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Marcin Porzucek