Czym jest przemoc rówieśnicza, jak ona się objawia, jakie są jej rodzaje, w jaki sposób powstaje, jaki jest jej mechanizm działania - odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w czwartkowych „Wieczornych spotkaniach”.

W Koszalinie niedawno 9-latek zaatakował 14-latka. Dlaczego tak się dzieje i skąd bierze się agresja u dzieci młodzieży? O to Anna Winnicka zapytała w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Koszalinie.

materiał Anny Winnickiej

Co zrobić, aby ofiara agresji nie pozostawała bez skutecznej pomocy? Należy pokazać agresorowi i jego ofierze, że dorośli potrafią zareagować na przemoc i skutecznie ją zatrzymać. Tak się dzieje np. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Sławnie.

materiał Renaty Pacholczyk

Przemoc rówieśnicza w szkołach jest zjawiskiem globalnym. Jak wskazują badania, doświadcza jej 2/3 dzieci. Dotyka uczniów w każdym wieku i niestety ma miejsce w wielu placówkach oświatowych. Szkoły nie pozostają jednak bierne. Wprowadzają nowe programy, których celem jest wyeliminowanie tego zjawiska.

- Uczeń nigdy nie pozostaje pozostawiony sam sobie, zawsze otrzymuje wsparcie w naszej placówce - podkreśla w rozmowie z Tomaszem Tranem pedagog szkolny Joanna Murawska z Zespołu Szkół nr 10 w Koszalinie - popularnej "Samochodówki".

materiał Tomasza Trana