fot. Radio Koszalin/Jarosław Ryfun
fot. Radio Koszalin/Jarosław Ryfun
fot. Radio Koszalin/Jarosław Ryfun
fot. Radio Koszalin/Jarosław Ryfun
fot. Radio Koszalin/Jarosław Ryfun
fot. Radio Koszalin/Jarosław Ryfun
fot. Radio Koszalin/Jarosław Ryfun
fot. Radio Koszalin/Jarosław Ryfun
fot. Polskie Radio Koszalin/Jarosław Ryfun
Do naszego studia, po dwóch latach przerwy, powróciły spotkania podróżnicze. W piątek gościliśmy wielokrotnie nagradzanego na festiwalach podróżniczych Michała Worocha, człowieka wielkiej pasji, który w rozmowie z Jarosławem Rochowiczem przedstawił m.in kulisy niezwykłej podróży w Himalaje - „Wheel-Chair-Trip”.

Uznany za jednego ze stu najbardziej wpływowych Polaków z niepełnosprawnością Michał Woroch jest m.in. podróżnikiem, grafikiem, fotografikiem, laureatem wielu nagród, w tym Kolosa za „Wyczyn Roku” oraz Travelery National Geographic w kategorii „Podróż Roku”.

W naszym studiu opowiedział m.in. o wyprawie trasą trekkingową, która wiedzie wokół nepalskiego masywu Annapurna. Podróżnik wybrał się nią wspólnie z Bartoszem Mrozkiem, sportowcem ekstremalnym. Jako że obaj poruszają się na wózkach inwalidzkich, na potrzeby wyprawy zaprojektowano czterokołowe łaziki z napędem elektrycznym, które umożliwiły im poruszanie się w trudnym terenie.

To był szalony projekt, dwóch wózkowiczów wokół Annapurny. Pełnosprawnej osobie, która chciałaby wybrać się tą trasą przygotowania mogą zająć około trzech miesięcy. Nam zajęło to trzy lata, ponieważ musieliśmy stworzyć narzędzia, którymi moglibyśmy poruszać się po górach. Niestety z powodu zmian klimatu - spadł wcześniej śnieg, zastał nasz też monsun - musieliśmy zrezygnować z wyprawy na wysokości czterech tysięcy metrów n.p.m. Michał Woroch

Publiczność zgromadzona w studiu przyznała, że podziwia Michała za pokorę i determinację w realizowaniu pasji: - Człowiek w pełni sprawny by się bał, w pewnych sytuacjach podczas podróży, o których ten pan opowiadał. Bardzo duże plusy za taką odwagę i poznawanie świata w ten sposób.

Michał jest również wydawcą i autorem książki „Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę”. Jest to relacja z podróży dwóch przyjaciół, którzy pokonują trasę prowadzącą przez obie Ameryki, specjalnie przystosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnością land roverem.

- Michał Woroch ma świetne pióro, dużą dozę pokory i dystansu do świata. Książkę „Krok po kroku” czyta się jak powieść przygodową, ale jednocześnie skłania ona do refleksji nad tym, jak wiele mamy, choć czasem zdarza się nam o tym zapomnieć. To opowieść o zdrowym szaleństwie, przyjaźni i determinacji, która sprawia, że można pokonać wszystkie przeszkody. Przede wszystkim te, które tkwią w naszych głowach. „Niemożliwe nie istnieje” - często powtarzam to zdanie. Ta książka jest dowodem na jego prawdziwość”- zrecenzowała książkę Martyna Wojciechowska.

Od niedawna podróżnik prowadzi także fundację „Krok po kroku”: - Zorientowałem się, że jeśli wprowadzimy się do strefy mało komfortowej, to łatwiej nam się żyje. Moim marzeniem jest, by zabierać osoby z niepełnosprawnością pod wodę. Nurkowanie jest  łatwym sposobem, by wprowadzić kogoś w ekstremum. Z doświadczenia wiem, że dzięki takim zabiegom łatwiej nam się żyje.

Michał Woroch jest również organizatorem projektów podróżniczo-fotograficznych, w ramach których dotarł między innymi do Mongolii, Indii, Nepalu na Spitsbergen i do większości państw obu Ameryk. Relacje i zdjęcia z jego podróży ukazały się w polskiej oraz zagranicznej prasie: National Geographic, Adventure Journal, Explorersweb, Traveler, Podróże, Globetrotter, Zwierciadło i Duży Format.

red./aj

Posłuchaj

Michał Woroch uczestnicy Radiowego Klubu Obieżyświata