fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
Pełna zwrotów akcji historia czterech wypraw w Himalaje, to niezapomniane przygody, spotkania z gościnnymi i życzliwymi ludźmi, obcowanie z różnymi kulturami, językami i religiami oraz niezwykłymi, przepięknymi krajobrazami najwyższych gór świata.

To również historia o niezwykłej pasji, wielkiej miłości do gór oraz sile, determinacji i niezłomności w dążeniu do celu. Głównym motywem prezentacji były opowieści z letniej wyprawy w Himalaje Pakistanu, ale nie zabrakło również wspomnień z wypraw do Nepalu, Indii i Kaszmiru.

- Taką klamrą spinającą tę podróż były spotkania z ludźmi, którzy zamieszkują te tereny. Są niezwykle gościnni i mają otwarte serca. Są także ciekawi nas i bardzo komunikatywni - powiedział Bartosz Malinowski.

- Nie wiedziałam wcześniej, że taki kraj jak Bhutan istnieje. Opowieść Bartka była naprawdę fascynująca. Niektóre historie są po prostu nie do opisania - mówili nasi słuchacze.

Bartosz Malinowski to przewodnik górski. Pracuje w Himalajach Nepalu, Indii i Pakistanu jako lider, organizator trekkingów i wypraw i jako przewodnik górski. Zorganizował i poprowadził ponad 50 wypraw w Azji i Ameryce Południowej. W 2007 roku pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy.

W 2010 roku współorganizował wyprawę śladami wielkiej ucieczki z sowieckiego łagru Witolda Glińskiego Long Walk Expedition z Jakucka do Kalkuty w Indiach. Przez 6 miesięcy przemierzył 8 tys. km przez Jakucję, Syberię, Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje nadając stałe relacje dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. Obserwuje i śledzi zmiany zachodzące życiu nomadów w Mongolii w Azji Centralnej, Afganistanie i Pakistanie. W 2013 roku przeszedł Chadar – lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach Indyjskich.

Pomysłodawca i koordynator programu „Wielki Szlak Himalajski 2015 - 2019”, w ramach którego przemierzył i wytyczył ponad 3500 km trawersując Himalaje Nepalu, Indii, Kaszmiru, Pakistanu i Bhutanu. Współautor książki „Wielki Szlak Himalajski 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal”.

Spotkanie Bartosza Malinowskiego odbędzie się także w czwartek 13 lutego w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu o godzinie 19.00. Zapraszamy.

red./jr/rż

Posłuchaj

relacja Radosława Żmudzińskiego rozmowa z Bartoszem Malinowskim