fot. pixabay
Wzrost opłat jest znaczący, bo niemal 30-procentowy. Ceny, w przypadku gospodarstw sortujących odpady, wzrosną z 30 na 38 złotych od osoby.

Mieszkańcy Szczecinka podkreślają, że nowe stawki to kolejny cios w ich domowe budżety: - To jest tragedia, ludzie w końcu w jakimś momencie przestaną regularnie dokonywać opłat. Wciąż dostajemy informacje o podwyżkach.

Przeciwko podwyżkom zagłosowali radni opozycyjni. Małgorzata Kubiak-Horniatko z Porozumienia Samorządowego podkreślała, że Szczecinek zdecydował się na najwyższą podwyżkę w regionie i apelowała, żeby samorząd odciążył mieszkańców: - Nie wyciągajmy ręki tylko do mieszkańców. Jeżeli gmina może dopłacić, to może z czegoś zrezygnujmy, np. zorganizujmy jeden koncert mniej. Zweryfikujmy, przeanalizujmy te koszty.

Podwyżkę opłat poparł klub Platformy Obywatelskiej. Radny Marek Ogrodziński w mocnych słowach zwrócił się do osób, które podają nieprawdę w deklaracjach śmieciowych. Jego zdaniem, to jedna z głównych przyczyn podwyżki opłat: - Ci, którzy kłamią w deklaracji śmieciowej są złodziejami, tak to trzeba nazwać. Kradniecie pieniądze, tych, którzy uczciwie wpłacają pieniądze za wywóz śmieci.

Ostatni raz podwyżki opłat za wywóz odpadów radni w Szczecinku zatwierdzili ponad dwa lata temu.

ms/aj

Posłuchaj

materiał Mateusza Sienkiewicza