fot. Krzysztof Klinkosz/ Polskie Radio Koszalin
Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiedział podczas briefingu prasowego w Koszalinie, że już w przyszłym miesiącu rozpoczną się prace legislacyjne nad specustawą dot. powstawania biogazowni w Polsce. To ważna wiadomość dla rolników.

Dokument ma m.in. umożliwić budowę biogazowni rolniczych bez konieczności zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. - Zależy nam, aby wprowadzić ułatwienia w realizacji tych inwestycji tam, gdzie rolnicy mają hodowle trzody chlewnej, czy krów mlecznych. Ta procedura powinna być uproszczona - powiedział wiceszef resortu rolnictwa zaznaczając, że szczególny potencjał do powstawania tego typu zakładów jest właśnie na Pomorzu Zachodnim, gdzie „są ogromne gospodarstwa rolne, które mają dostęp do substratu, który może być wykorzystywany na cele energetyczne”.

Poinformował, że w ciągu najbliższych dni przedstawi założenia legislacyjne w sprawie biogazowni rolniczych, które w jego ocenie „powinny powstawać w Polsce na wielką skalę”.

Wiceszef MRiRW wyjaśnił też, że produkcja biometanu i wprowadzenie go do systemu dystrybucji gazu pomoże uniezależnić Polskę od zagranicznych źródeł. - Ta specustawa powinna połączyć wszystkie partie polityczne w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania, które zastąpi jak największą część importowanego gazu ziemnego właśnie polskim biogazem. Szacujemy, że w Polsce może być produkowane nawet do 14 mld metrów sześciennych biogazu - wyjaśnił.

Podkreślił, że ważne jest to, by „transformacja energetyczna w Polsce nie była wyłącznie korzystna dla deweloperów farm fotowoltaicznych i wiatrakowych, ale aby była korzystna dla milionów Polaków”.

- Biogazownie rolnicze są tymi przedsięwzięciami, które dają korzyści całej społeczności lokalnej. Proponują dużo tańsze ciepło na obszarach wiejskich, a przede wszystkim dodatkowe dochody dla rolników, którzy dostarczają substrat - przekazał Kowalski.

Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w poniedziałek spotkał się też m.in. z rolnikami z regionu.

kk/PAP/zn

Posłuchaj

Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi (cz.1) Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi (cz.2)