fot. Polskie Radio Koszalin/ Katarzyna Chybowska
W Zespole Szkół nr 9 w Koszalinie od soboty trwają Dni Pamięci Jana Stawisińskiego, byłego ucznia tej szkoły - górnika, który został postrzelony w grudniu 1981 roku w czasie strajku w kopalni Wujek, a miesiąc później zmarł.

Dni Pamięci Jana Stawisińskiego w elektroniku potrwają do środy. W programie, oprócz spotkań z uczestnikami wydarzeń grudnia 1981, zaplanowano m.in. panele dyskusyjne, a także wystawę. - Zapraszamy rodziców i wszystkie zainteresowane osoby. W budynku przy ulicy Wańkowicza mamy przygotowaną wystawę dotyczącą stanu wojennego. Każdy nauczyciel historii będzie mógł przyprowadzić tu również uczniów i przeprowadzić lekcję - poinformowała koordynatorka wydarzenia Jolanta Niemiec.

Uczniowie koszalińskiego elektronika biorący udział w wydarzeniach poświęconych pamięci Jana Stawisińskiego mają nadzieje, że dzięki takim inicjatywom zagości on na stałe w świadomości mieszkańców Koszalina: - Jest to osoba warta upamiętnienia, nie każdy zna historię tego górnika, ucznia naszej szkoły. Dzięki takim wydarzeniom upowszechniamy wiedzę o nim.

W środę planowana jest w Centrum Kultury 105 projekcja filmu Janek z Kopalni Wujek, poświęconego życiu Jana Stawisinskiego.

Film przygotowany przez stowarzyszenie jest dostępny za darmo na platformie YouTube.


kch/aj

fot. Polskie Radio Koszalin/ Katarzyna Chybowska
fot. Polskie Radio Koszalin/ Katarzyna Chybowska
fot. Polskie Radio Koszalin/ Katarzyna Chybowska

Posłuchaj

Kazimierz Łacny, uczestnik wydarzeń z grudnia 81. Jolanta Niemiec, koordynatorka wydarzenia uczniowie koszalińskiego elektronika