fot. prk24
Gościem audycji „Świat za horyzontem” był dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. Politechniki Koszalińskiej. W rozmowie z Jarosławem Rochowiczem mówił m.in. o tym, jak Stany Zjednoczone, głównie w ramach NATO, zareagowały i wciąż reagują na wojnę w Ukrainie oraz o obecnych relacjach europejsko-amerykańskich.

- Nie ma najmniejszych wątpliwości co do roli Stanów Zjednoczonych jako lidera świata zachodniego. Do tej pozycji wróciły po latach trudnych relacji euroatlantyckich, w czasie których władze w Waszyngtonie i władze największych stolic europejskich niekoniecznie miały po drodze. Wojna w Ukrainie doprowadziła do zdecydowanego zbliżenia nawet z państwami, które w ostatnich latach dystansowały się od Stanów Zjednoczonych, czyli z Niemcami i Francją - mówił dr hab. Krzysztof Wasilewski.

Dodał, że zdecydowana odpowiedź NATO na agresję Rosji pokazuje, że Stany Zjednoczone odgrywają największa rolę w Europie pod względem zapewnienia bezpieczeństwa i motywowaniu państw europejskich do większego zbrojenia.

- Stany Zjednoczone prowadzą mądrą politykę wspierania Ukrainy. Postrzegają ją jako bufor powstrzymujący Rosję przed dalszą agresją na Europę Środkową i Zachodnią, z drugiej strony Ukraina jest miejscem, w którym toczą bój z Kremlem o podział wpływów nie tylko w tej części Europy, ale też na świecie - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Posłuchaj

rozmowa Jarosława Rochowicza z dr. hab. Krzysztofem Wasilewskim, prof. PK (cz. 1) rozmowa Jarosława Rochowicza z dr. hab. Krzysztofem Wasilewskim, prof. PK (cz. 2)