fot. PSL
Wizyta prezydenta Ukrainy w Stanach Zjednoczonych, wielkie inwestycje drogowe w regionie, ale także przedwyborcze przymiarki - to tylko część tematów poruszonych w porannej rozmowie „Studia Bałtyk”. Gościem Anny Popławskiej był Jarosław Rzepa, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, szef ludowców w woj. zachodniopomorskim.

Początek rozmowy dotyczył podróży prezydenta Ukrainy do Waszyngtonu - To była historyczna i przełomowa wizyta, jeśli chodzi o decyzje na przyszłość. Życzę nam, abyśmy jak najszybciej zobaczyli, jak wojna wkracza w ostatnią, decydującą fazę, a wojska rosyjskie opuszczają terytorium całej Ukrainy. Innej opcji dziś nie ma - nie miał wątpliwości Jarosław Rzepa.

Pytany o wielkie inwestycje drogowe w naszym regionie, czyli przede wszystkim budowę dróg ekspresowych S6 i S11 powiedział, że kwestia rozbudowy drogowej infrastruktury dla rozwoju Pomorza jest kluczowa. - Trzymam kciuki, żeby nie było poślizgu - dodał.

Część rozmowy dotyczyła dalszych prac nad ustawą o Sądzie Najwyższym, która jest konieczna do uruchomienia wypłat z polskiego KPO. Czy Sejm przyjmie ją na styczniowym posiedzeniu? - Co się stanie w styczniu, tego nie wiem. Dziś trwają twarde rozmowy między koalicjantami, którzy próbują za wszelką cenę się dogadać. Stąd istnieje obawa, że w projekcie tej ustawy znajdą się zapisy trudne do przyjęcia dla nas. Jeśli nie będzie pełnej jasności, że tam nie ma łamania Konstytucji, to na pewno, z naszej strony będą wnoszone poprawki. Ale oczywiście, chcemy nad tym pracować, bo jeśli środki z KPO nie zasilą polskiej gospodarki, wiosna może być trudna - stwierdził Jarosław Rzepa.

Poseł PSL mówił też o zbiórce podpisów pod projektem ustawy „Uczciwa Polska” oraz o tym, czy jego ugrupowanie w nadchodzących wyborach połączy siły z Polską 2050 Szymona Hołowni. - Rozmawiamy, również na poziomie regionalnym i mam nadzieję, że te rozmowy zakończą się sukcesem. Ale do tanga trzeba dwojga. To muszą być decyzje autonomiczne, nikogo do niczego nie przymuszamy - odpowiedział.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/zas

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Jarosław Rzepa