fot. prk24
Jak nie dać się wpędzić w pułapkę myślenia i oczekiwania, że święta pod każdym względem muszą być perfekcyjne? Czy w tym gorącym czasie warto podzielić domowe obowiązki, a potem spokojnie przeżyć Boże Narodzenie? M.in. na te pytania w audycji „Na Dobry Dzień” odpowiadała zaproszona przez Katarzynę Kużel i Tomasza Trana, Agnieszka Marczak, psycholog.

- Największą umiejętnością w zarządzaniu samym sobą jest opanowanie sztuki rezygnacji. Zrezygnowanie z czegoś jest bowiem o wiele trudniejsze niż dołożenie sobie kolejnych obowiązków. A poczucie winy jest mechanizmem żywym i czasem także nasi najbliżsi i dalsi potrafią skutecznie nas w go wpędzić - mówiła Agnieszka Marczak, pytana o to, czy warto dążyć do tego, by święta w naszym wykonaniu były bez skazy.

Perfekcjonizm niestety wiąże się nie tylko z mnóstwem obowiązków, ale także stresem, który w ferworze przygotowań sobie fundujemy. - Dobrze jest usiąść, zastanowić się, co nam i innym sprawia radość, co możemy zrobić inaczej, niekoniecznie rezygnując z tradycji - dodała psycholog. Ostrzegła, abyśmy nie tracili z oczu i serca tego, co w świętach jest najważniejsze. - Choćby była plama na obrusie i tylko dwie potrawy, to my siadamy przy świątecznym stole nie tylko po to, by jeść. Dla wielu ludzi jest to czas budowania relacji - stwierdziła.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

kk/tt/zas

Posłuchaj

rozmowa z Agnieszką Marczak, psychologiem