fot. pixabay.com
Które grupy społeczne są narażone na samotność? Jakie niesie konsekwencje i jak z nią walczyć? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w audycji „Wieczorne spotkania”.

Pan Sławek samotność odczuwał przez większość swojego dorosłego życia. W pewnym sensie doprowadziła ona do alkoholizmu oraz trudnych relacji w rodzinie. Dziś ma partnerkę i dobre kontakty z dziećmi - nareszcie nie odczuwa też już samotności.

materiał Anny Winnickiej

Samotność dotyka szczególnie seniorów. Jak wynika z raportu „Jakość życia osób starszych w Polsce 2020” odsetek wyizolowanych społecznie osób 65+ wynosi 9,8 proc., a wśród 75+, to aż 14,1 proc. Sytuacja ta zdecydowanie pogłębiła się jeszcze podczas pandemii i to też potwierdza Magdalena Niżyńska, kierowniczka Klubu Różany Zakątek „Senior+” w Koszalinie.

materiał Renaty Pacholczyk

Aż 55 proc. młodych mężczyzn w Polsce przyznaje, że odczuwa dotkliwą samotność - to wynik badania "Poczucie samotności wśród dorosłych Polaków", które przeprowadził Instytut Pokolenia. Poziom tego zjawiska wzmogła dodatkowo pandemia. Chociaż nie jest jeszcze tak wysokie jak w Japonii, Korei czy Szwecji, krajach które są niechlubnymi liderami, to niestety bardzo szybko je gonimy. Dlaczego tak się dzieje? O tym opowiedziała współautorka badania Maria Jankowska.

materiał Tomasza Trana