W studiu im. Czesława Niemena Polskiego Radia Koszalin wystąpi Agnieszka Tobik, skrzypaczka i Piotr Grelowski, pianista. Artyści zgodnie mówią, że granie w duecie daje im dużo radości, satysfakcji i wzajemnie wzbogaca, a ich gra jest niemal intuicyjna.

Agnieszka Tobik jest II koncertmistrzem orkiestry Filharmonii Koszalińskiej, absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończyła z wyróżnieniem, i Mistrzowskiej klasy skrzypiec prof. Grigorija Żyslina w Wurtzburgu. To laureatka wielu konkursów, m.in. zdobyła I miejsce w kategorii duet (wraz z pianistką Joanną Piszczelok) na V Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej im. K. Pendereckiego w 2001 roku w Krakowie.

Piotr Grelowski jest solistą i kameralistą, absolwentem ZSM im. Fr. Chopina w Pile w klasie Jolanty Reszelskiej oraz AM w Katowicach w klasie prof. Moniki Sikorskiej-Wojtacha. Pianista ukończył również Univeristy Mozarteum w Salzburgu w klasie Aleksieja Lubimowa i Christofa Liske. Laureat wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, zwycięzca i laureat nagrody na najlepsze wykonanie dzieł J. Cochrana w International Cochran Piano Competition w 2016 r. Wynikiem tego konkursu było nagranie debiutanckiej płyty „Sonata's of Today” z muzyką A. Ginastery, W. Silvestrova i J. Cochrana. Obecnie jest profesorem ZPSM im. G. Bacewicz w Koszalinie i Akademii Sztuki w Szczecinie.

Artyści wraz z orkiestrą FK nagrali partie solowe w dziełach Gabrieli Moyseowicz, które znalazły się w albumie „(Re)Discovering”, przygotowanym przez Jana Jakuba Bokuna.

W salonie Muzycznym Radia Koszalin w wykonaniu duetu zabrzmi: C. Debussy - Sonata na skrzypce i fortepian g-moll; L. van Beethoven - Sonata na fortepian i skrzypce F-dur op. 24 „Wiosenna”; Fritz Kreisler - 3 walce „Radość miłości”, „Cierpienia miłosne” i „Piękny rozmaryn”.

Koncert odbędzie się 15.12.2022 r. (czwartek), o godz. 19.00, w studiu im. Cz. Niemena w PRK. Wstęp jest wolny. Rezerwacja miejsc: tel.: 94 347 30 00, e-mail: b.gorecka@radio.koszalin.pl.

bg/red.