fot. Urząd Miejski w Mielnie
Miejsce tłumu turystów na mieleńskiej plaży zajęły koparki, spychacze oraz rury doprowadzające refulat na plażę. Inwestycja przewiduje także umocnienie ochrony brzegu, wymianę ostróg brzegowych czy remont gwiazdobloków, co ma poprawić m.in. zabezpieczenie przeciwpowodziowe.

Mirosława Diwyk-Koza, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Mielnie przyznała, że mieszkańcy długo wyczekiwali tej inwestycji: - Starania o jej przeprowadzenie rozpoczynaliśmy w 2015 roku, a obecnie trwa ostatni etap - poszerzanie plaży. Priorytetem w naszej turystycznej gminie jest ochrona środowiska naturalnego, m.in. brzegu morskiego. Dzięki refulacji nasza plaża podniesie się o dwa metry i poszerzy się dwu-, trzykrotnie.

Piotr Domeradzki z Urzędu Morskiego w Szczecinie przypomniał, że prace trwające od przełomu 2021/2022 roku mają zakończyć się wiosną: - Gdyby spojrzeć z góry na ten obszar, Mielno znajduje się na mierzei - na wąskim pasku lądu, pomiędzy jeziorem Jamno a morzem. Sama miejscowość znajduje się na bardzo niskim terenie. Dlatego zależało nam, by przebudować umocnienia brzegowe i tym samym podnieść poziom ochrony.

Zdaniem nielicznych o tej porze roku turystów w Mielnie, inwestycja jest pożądana: - Więcej miejsca do wypoczynku, więcej plażowiczów, przyjezdnych. Jest to bardzo ważne dla rozwoju Mielna.

Całość prac kosztować będzie 54 miliony złotych. 85 procent tej kwoty pochodzi z dotacji unijnych, 15 procent wyłożył skarb państwa.

kk/aj

fot. Urząd Miejski w Mielnie
fot. Urząd Miejski w Mielnie
fot. Urząd Miejski w Mielnie
fot. Urząd Miejski w Mielnie

Posłuchaj

Mirosława Diwyk-Koza, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Mielnie Piotr Domeradzki z Urzędu Morskiego w Szczecinie turyści