fot. Sebastian Ferens/ Polskie Radio Koszalin
Medale „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Narodu” otrzymali krwiodawcy, którzy oddali co najmniej dwadzieścia litrów krwi. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w piątek w Młodzieżowym Domu Kultury w Słupsku.

Trzydziestu dwóch uhonorowanych krwiodawców oddało łącznie 740 litrów krwi. Jak mówili, medale to dla nich miłe wyróżnienie, ale głównym powodem dzielenia się krwią jest chęć pomocy innym. - Od kiedy pamiętam, mój ojciec zawsze oddawał krew. Gdy skończyłem 18 lat poszedłem w jego ślady. Do tej pory oddałem 21 litrów. Taka forma pomocy innym daje niezwykłą satysfakcję - powiedział jeden z krwiodawców.

Szefowa Stacji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku Kinga Sass podkreśliła z kolei, że jest to również ważny dzień dla samej placówki.
Słupska stacja cały czas zachęca do oddawania krwi i osocza. Krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, ważąca co najmniej 50 kilogramów. W regionie stacjonarne punkty krwiodawstwa znajdują się w Koszalinie, Słupsku, Kołobrzegu, Szczecinku oraz Drawsku Pomorskim.

sf/zn

Posłuchaj

Kinga Sass, dyrektor Stacji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II krwiodawcy