fot. Jarosław Rochowicz/Polskie Radio Koszalin
W koszalińskim Hotelu Gromada zaproszeni goście rozmawiali o szansach i wyzwaniach stojących przed Pomorzem Środkowym. Podczas debat wystąpili m.in. wiceszef MSWiA, koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Szefernaker oraz prezes Północnej Izby Gospodarczej Andrzej Mielcarek.

Idea tej inicjatywy zakłada przeprowadzanie debat w różnych miastach Polski na temat strategicznych wyzwań stojących przed naszym krajem w przyszłości. O założeniach i celach wydarzenia w Koszalinie mówił Maciej Seweryn, dyrektor fundacji „Polska Wielki Projekt”.

- Pomorze Środkowe ma bardzo duży potencjał, który nie zawsze jest dostrzegany. Nam zależy na zadaniu trudnych pytań o właściwą drogę, która zagwarantuje wieloletni rozwój tego regionu i znalezieniu na nie odpowiedzi. Rzecz w tym, aby tych propozycji słuchali decydenci i aktywiści, którzy faktycznie mogą zmieniać naszą rzeczywistość - wyjaśnił.

Podczas paneli poruszone zostały tematy dotyczące turystyki, innowacyjnego przemysłu i spraw międzynarodowych. Eksperci zastanawiali się też, czy realne jest stworzenie spójnej, długoterminowej strategii rozwoju Pomorza Środkowego.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, koszaliński poseł PiS Paweł Szefernaker wyjaśnił, że inwestycje w regionalną infrastrukturę drogową i energetyczną, rozkwit Politechniki Koszalińskiej, a także rozbudowa terenów inwestycyjnych wokół Koszalina powodują rozwój naszego regionu. - Powstawanie i rozbudowa tej infrastruktury daje wiele szans na to, żeby te osoby, który chcą tutaj mieszkać i rozwijać się miały taką możliwość.

Mówiąc o strategiach rozwoju Pomorza Środkowego Paweł Szefernaker podkreślił, że wiele działań jest spójnych z oczekiwaniami i kierunkami Unii Europejskiej. - Wpisujemy się w politykę UE poprzez m.in. inwestycje  w odnawialne źródła energii. To jest niezwykle ważne - podkreślił.

Moderatorem dzisiejszych debat był prezes Polskiego Radia Koszalin Piotr Ostrowski. - Cieszę się, że mogliśmy współuczestniczyć w takim przedsięwzięciu. Taka objazdowa debata pozwala spotkać się w środowiskach lokalnych i porozmawiać o tym, jak stworzyć warunki sprzyjające rozwojowi tych obszarów.

Jednym z zaproszonych uczestników debaty był Andrzej Mielcarek, prezes Północnej Izby Gospodarczej, który zaznaczył, że powstanie na Pomorzu farm wiatrowych i elektrowni atomowej to wielkie wyzwanie, ale i ogromna szansa. - To wszystko będzie skupiało się właśnie tutaj, na naszych terenach. Trzeba zadbać o to, żeby korzyści z takiego hubu energetycznego płynęły przede wszystkim do naszego regionu i naszych przedsiębiorców - stwierdził.

W dyskusji nt. przemysłu przyszłości brał udział Jacek Szaran, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Pruszczu Gdańskim. - Wszystko jest w naszych rękach. Synergia działań rządu i samorządów lokalnych może doprowadzić do tego, że nie będziemy w tym zakresie białą plamą na ogólnopolskiej mapie - powiedział.

Kongres w Koszalinie trwa dwa dni. Jutrzejsze debaty będą dotyczyły perspektyw stworzenia w regionie wspólnego produktu turystycznego oraz próby zdefiniowania i określenia wartości europejskich.

aw/zn

Posłuchaj

relacja Arkadiusza Wilmana