fot. facebook.com
Dyrektor fundacji „Polska Wielki Projekt”, który był w czwartek gościem Aleksandry Kupczyk w porannym „Studiu Bałtyk” podkreślił, że Pomorze Środkowe ma duży potencjał do rozwoju, mimo że na tym terenie „są różne doświadczenia z czasów postpegeerowskich”.

Przez dwa dni w koszalińskim Hotelu Gromada zaproszeni goście i lokalni eksperci będą dyskutować nad przyszłością regionu oraz szansami i wyzwaniami stojącymi przed Pomorzem Środkowym. Ideą przedsięwzięcia jest wsłuchanie się w głos lokalnych społeczności oraz przedstawienie ich potrzeb ogólnopolskiej publiczności i decydentom politycznym.

- Chcemy, aby kongresy odbywały się we wszystkich województwach w kraju. Wybieramy tematy, które są istotne dla każdego regionu. Pomorze Środkowe ma duży potencjał. Są jednak różne doświadczenia z czasów postpegeerowskich. Trzeba się zastanowić, w którym kierunku powinien iść region koszaliński, aby się faktycznie rozwijał - powiedział Maciej Seweryn.

Podczas paneli poruszone zostaną tematy dotyczące turystyki, innowacyjnego przemysłu i spraw międzynarodowych. Eksperci zastanowią się też, czy realne jest stworzenie spójnej, długoterminowej strategii rozwoju Pomorza Środkowego.

- Szykowane są inwestycje w farmy wiatrowe i słoneczne. To dobre rozwiązanie, ale musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy to jest jedyna droga. Może są inne szanse na rozwój regionu? Będziemy starali się wyznaczyć inne rozwiązania. Chcemy rozmawiać też o turystyce. Warto się zastanowić, co należałoby zrobić, aby turysta nie wyjeżdżał np. do Chorwacji, ale przyjeżdżał nad polskie morze do mniejszych miejscowości, takich jak Dąbki czy Jarosławiec - dodał dyrektor fundacji „Polska Wielki Projekt”.

Jak poinformował, do panelu dotyczącego sytuacji za wschodnią granicą zaproszono ciekawych prelegentów. To m.in. były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, a także były marszałek Sejmu Marek Jurek. Ponadto w debacie weźmie udział wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u Paweł Szefernaker. - To, co dzieje się za naszą wschodnią granicą dotyczy też Polski. Porozmawiamy, jak rozumiane są poszczególne wartości w Europie oraz jak na tę wojnę zapatruje się Zachód - zaznaczył Maciej Seweryn.

ak/rz

Czytaj więcej

Posłuchaj

rozmowa Aleksandry Kupczyk z Maciejem Sewerynem