fot. Jarosław Rochowicz/ Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Rochowicz/Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Rochowicz/Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Rochowicz/Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Rochowicz/Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Rochowicz/Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Rochowicz/Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Rochowicz/ Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Rochowicz/ Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Rochowicz/ Polskie Radio Koszalin
fot. Aleksandra Śliwińska/Polskie Radio Koszalin
Przez dwa dni w koszalińskim Hotelu Gromada zaproszeni goście i lokalni eksperci będą dyskutować o przyszłości regionu oraz szansach i wyzwaniach stojących przed Pomorzem Środkowym.

Ideą przedsięwzięcia jest wsłuchanie się w głos lokalnych społeczności oraz przedstawienie ich potrzeb ogólnopolskiej publiczności i decydentom politycznym.

Każdy z paneli poruszy istotne dla regionu koszalińskiego kwestie, w tym promocję turystyki podczas panelu „W jedności siła. Czy jesteśmy w stanie stworzyć w regionie wspólny produkt turystyczny?”, czy metody kreowania środowiska przyjaznego innowacyjnemu przemysłowi w panelu „Pomorze Środkowe - czy jest tu klimat na przemysł wschodzący? Jakie warunki trzeba tutaj wytworzyć aby ściągnąć przemysł przyszłości?”. Eksperci zastanawiają się też, czy realne jest stworzenie spójnej, długoterminowej strategii rozwoju Pomorza Środkowego.

W trakcie wydarzenia będą dyskutowane także kwestie międzynarodowe. W panelu „Europa w poszukiwaniu wartości” udział weźmie m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Szefernaker, były marszałek sejmu Marek Jurek oraz redaktor naczelny Radia Poznań dr Maciej Mazurek.

Kongres w Koszalinie jest organizowany w ramach cyklu regionalnych spotkań realizowanych przez Fundację Polska Wielki Projekt.

Piotr Ostrowski: rozmawiamy o tym, jak rozwijać nasz region

Moderatorem debaty podczas kongresu „Polska Wielki Projekt” w Koszalinie jest prezes i redaktor naczelny Polskiego Radia Koszalin.

- Bardzo się cieszę się, że możemy uczestniczyć w tym corocznym przedsięwzięciu. Spotykamy się w środowiskach regionalnych i lokalnych. Rozmawiamy o tym, jak rozwijać nasze regiony, jakie tworzyć strategie i warunki ku temu. Mam nadzieję, że te dyskusje przyniosą jakieś wnioski, efekty i wytyczne do strategii - powiedział Piotr Ostrowski.

Prezes i redaktor naczelny Polskiego Radia Koszalin ocenił, że Pomorze Środkowe ma olbrzymi potencjał: - Wciąż mamy tanią ziemię. Oferty są najkorzystniejsze między Szczecinem a Gdańskiem. Są także dwie dobre uczelnie. To Politechnika Koszalińska i Akademia Pomorska w Słupsku. Jako człowiek tego regionu zawsze marzyłem o tym, żeby one połączyły się i utworzyły Uniwersytet Środkowopomorski, który dysponowałby znacznie większym potencjałem.

Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin
fot. Aleksandra Śliwińska/Polskie Radio Koszalin

Maciej Seweryn: Stawiamy trudne pytania, co powinniśmy zrobić, by ten region w perspektywie długoletniej się rozwijał

Maciej Seweryn, dyrektor fundacji „Polska Wielki Projekt” podkreślił, że Pomorze Środkowe ma olbrzymi potencjał, ale nie jest on czasem dostrzegany: - Dlatego stawiamy trudne pytania, co powinniśmy zrobić, by ten region w perspektywie długoletniej się rozwijał. Szukamy też na nie odpowiedzi. Podczas kongresu padają tezy, które mogą zainspirować. Staramy się, aby samorządowcy, przedsiębiorcy i aktywiści wypracowali sobie taki kontakt, aby właśnie mogli wspólnie rozwijać ten region. Chcemy, aby patrzyli na daną sprawę z różnych perspektyw.

Maciej Seweryn, dyrektor fundacji „Polska Wielki Projekt”
fot. Aleksandra Śliwińska/Polskie Radio Koszalin

Andrzej Mielcarek: Koszalin może być miejscem rozwoju przemysłu wschodzącego

Andrzej Mielcarek, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie mówił o przemyśle wschodzącym: - Chodzi przede wszystkim o branże produkcyjne oparte na nowych technologiach. Czy Koszalin może być miejscem dla takich biznesów? Oczywiście, że tak. Jeden z zakładów, którego siedziba jest w naszym mieście, zatrudnia 28 tysięcy osób w 50 krajach. Przykładów jest więcej. Problemem jest jednak to, że te firmy w małym stopniu się pokazują. Brakuje ich promocji i informacji o ich istnieniu, a przecież to jest niezwykle istotne, ponieważ ma inspirować przedsiębiorców do szukania nowych rozwiązań lub lokowania swoich biznesów w Koszalinie.

Andrzej Mielcarek, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie
fot. Aleksandra Śliwińska/Polskie Radio Koszalin

Maciej Berlicki: samorząd będzie konkurencyjny, jeżeli będzie sprzyjał rozwojowi nowoczesnych technologii i infrastruktury mieszkaniowej

Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa, członek prezydenckiej Rady ds. Samorządu Terytorialnego zapytany, jak samorządy powinny rozwijać więzi społeczno-gospodarcze, żeby stać się konkurencyjne wobec tych z innych części kraju, odpowiedział: - Przede wszystkim potrzeba mieszkań. W Sianowie akurat budujemy potężne osiedla, choć nie wiemy, jaki będzie efekt finalny, bo mamy trudny czas, jest przecież kryzys. Kolejnym elementem jest rozwój nowoczesnych technologii. Jedna z firm z naszego miasta zajmuje się sprzedażą armatur. Ma jednak laboratoria i niebawem ruszy z produkcją. Potrzebni więc będą specjaliści, a ich można wyszkolić na naszych lokalnych uczelniach. Kultura też jest ważna. Mieszkańcy oprócz dobrej pracy muszą przecież miło spędzać czas.

Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa