źródło: TT Paweł Szefernaker
W Rzeszowie spotkałem się z samorządowcami gmin przygranicznych z woj. lubelskiego i podkarpackiego - poinformował w mediach społecznościowych Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Wiceminister, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. uchodźców, w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie rozmawiał o ewentualnej kolejnej fali uchodźców wojennych z Ukrainy. - Na dziś, pomimo bombardowań obiektów cywilnych, nie odnotowujemy wzrostu liczby osób przekraczających granicę - dodał w swoim wpisie.

Pytany wcześniej o to, czy grozi nam druga, wielka fala migracji, podobna do tej, z jaką mieliśmy do czynienia w lutym, wielokrotnie podkreślał, że jest to raczej niemożliwe, ale sytuacja może być różna, ponieważ warunki zimowe i dynamika wojny mogą spowodować, że Ukraińcy zdecydują się wyjazd do Polski i na taką sytuację jesteśmy przygotowani. M.in. w tej sprawie wojewodowie spotykali się z samorządowcami, żeby wyznaczyć i przygotować miejsca, które mogłyby zostać użyte w razie napływu uchodźców. W związku z nadchodzącą zimą przygotowywana jest bowiem baza recepcyjna. Jednak szereg działań polskiego rządu skierowanych jest na pomoc Ukraińcom na miejscu.