fot. Radosław Zmudziński/ Polskie Radio Koszalin
Polskie Radio Koszalin 15 listopada świętuje urodziny. Stacja rozpoczęła nadawanie w 1953 roku, wówczas jako ekspozytura Polskiego Radia. O tym, jak radio rozwijało się na przestrzeni lat i co je czeka w przyszłości opowiedział redaktor naczelny oraz prezes zarządu Piotr Ostrowski.

- To ogromny dar, że dane mi jest przez wiele lat kierować i rozwijać rozgłośnię wspólnie z silnym i doświadczonym zespołem - powiedział redaktor naczelny Polskiego Radia Koszalin. - Nasi poprzednicy zaczynali jako ekspozytura Polskiego Radia z kilkunastominutowym programem. Teraz nadajemy z pięciu redakcji w całym regionie - dodał.

Polskie Radio Koszalin, poza siedzibą w Koszalinie, posiada również redakcje terenowe w Słupsku, Kołobrzegu, Wałczu i Szczecinku oraz korespondenta w Pile. Nasz sygnał odbierają mieszkańcy kilku województw. - Bardzo silnie inwestujemy w tę lokalność. Jesteśmy jedynym radiem, który nadaje na tak rozległym obszarze. Sąsiednie rozgłośnie skupiają się na aglomeracjach, naszym priorytetem jest cały region. Świadczy o tym chociażby liczba terenowych redakcji, ale też plenerowe programy, m.in. „Radio Koszalin na wakacjach”.

- Przywiązanie mieszkańców tych terenów do naszego radia jest ogromne - zaznaczył Piotr Ostrowski, który wyjaśnił, że na co dzień stacja dociera do ok. pół miliona słuchaczy. - Nasze topowe audycje słucha ok. 300 tysięcy odbiorców. To mniej więcej tyle, ile widzów notuje popularny program publicystyczny jednej z ogólnopolskich, komercyjnych stacji.

Współczesne rozgłośnie oferują nie tylko programy i audycje na radiowej antenie, ale również produkcje oraz informacje udostępniane w internecie. Jak podkreślił Piotr Ostrowski, Polskie Radio Koszalin posiada rozbudowaną stronę internetową oraz nowoczesne studio telewizyjne. - Jako jedyna rozgłośnia publiczna w kraju korzystamy z serwerów Telewizji Polskiej. Dzięki nim nasza strona jest bardzo szybka i funkcjonalna.

Redaktor naczelny wyjaśnił, że portal informacyjny jest nie tylko solidnym źródłem informacji, ale też poważnym czynnikiem budowania rozpoznawalności radia. - Instytuty, które badają świadomość naszej marki bardzo często wykazują, że nawet osoby, które nie słuchają na co dzień radia, czytają nasz portal i stąd nas kojarzą. Strona ma wobec tego ogromny wpływ na naszą popularność.

Piotr Ostrowski zaznaczył, że strona jest rozwijana już od 10 lat, co czyni ją jedną z najsilniejszych marek wśród regionalnych mediów elektronicznych. - Jesteśmy jedną z pierwszych rozgłośni, która wprowadziła taki serwis informacyjny. Zawsze byliśmy o krok do przodu przed konkurencją - podkreślił.

Jak zapewnił redaktor naczelny, Polskie Radio Koszalin cały czas się rozwija. - Otwieramy nowe studia - w Kołobrzegu, gdzie niedługo uruchomimy program miejski, oraz w Wałczu. Nasza redakcja mieści się we wspaniałym obiekcie, któremu dorównać może chyba tylko siedziba Radia Kraków, a w którym kończymy właśnie instalację zupełnie nowego wyposażenia studiów emisyjnych.

- Nasze radio cechuje się tym, że w całej naszej historii zawsze parliśmy do rozwoju. Poprzez ten rozwój zapewniliśmy sobie bardzo mocną pozycję na rynku - podsumował prezes Polskiego Radia Koszalin.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z redaktorem naczelnym i prezesem Polskiego Radia Koszalin.

Posłuchaj

Piotr Ostrowski, prezes i redaktor naczelny Polskiego Radia Koszalin (cz.1) Piotr Ostrowski, prezes i redaktor naczelny Polskiego Radia Koszalin (cz.2)