fot. prk24.pl
Na 17 listopada Sąd Okręgowy w Szczecinie wyznaczył posiedzenie w sprawie zażalenia prokuratora na odmowę przedłużenia aresztu wobec starosty kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego.

Starostę tymczasowo aresztowano na początku października. Ma to związek z postępowaniem, w którym już wcześniej zatrzymano i aresztowano m.in. wójta gminy Kołobrzeg Włodzimierza P., który usłyszał zarzut przyjęcia 300 tys. złotych łapówki w zamian za korzystne zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego Dźwirzyna. Starosta kołobrzeski również usłyszał zarzuty korupcyjne.

- Jeżeli nie zaistnieją nadzwyczajne okoliczności, to 5 listopada Tomasz T. w godzinach popołudniowych wyjdzie na wolność - powiedział Marcin Lorenc, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. - Do tego czasu wyznaczony jest okres trwania tymczasowego aresztowania. W takiej sytuacji rozpoznanie zażalenia nastąpi w momencie, kiedy podejrzany znajdzie się na wolności - dodał.

Prokurator podkreślił, że mogą pojawić się nowi podejrzani oraz nowe dowody w tej sprawie. Dodał, że prokuratura potrzebuje więcej czasu na „dokończenie czynności”. Z tego powodu wraz z zażaleniem złożony został wniosek o przyspieszenie jego rozpatrzenia. Sąd tego wniosku nie uwzględnił.

- Bardzo obszerne akta wpłynęły do Sądu Okręgowego w środę. Sąd musi się z nimi zapoznać, rozważyć wszystkie okoliczności oraz mieć czas na podjęcie decyzji w tej sprawie - powiedział Tomasz Szaj, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Pozytywnego rozstrzygnięcia dla starosty spodziewa się jego obrońca Wiesław Breliński: - Spodziewamy się, że sąd wskaże prokuraturze, że jej wnioski o przedłużenie aresztu wobec mojego klienta są bezzasadne.

Tomasz Tamborski to wieloletni działacz Platformy Obywatelskiej. Od 2020 roku jest starostą kołobrzeskim. Wcześniej był wiceprezydentem Kołobrzegu. W 2021 roku startował w wyborach na przewodniczącego partii w powiecie kołobrzeskim. Przegrał z Anną Bańkowską. Został jednak zawieszony w prawach jej członka, o czym poinformowała Zuzanna Hazubska, rzeczniczka partii w Kołobrzegu: - Zarząd PO w powiecie kołobrzeskim w związku z zatrzymaniem starosty podjął decyzję o skierowaniu wniosku do regionalnego sądu koleżeńskiego o zawieszenie go w prawach członka partii do czasu wyjaśnienia sprawy.

W tej sprawie funkcjonariusze CBA zatrzymali także dyrektora firmy farmaceutycznej i wrocławskiego przedsiębiorcę, jednego z dyrektorów znanej w kraju wrocławskiej firmy farmaceutycznej, która na działce w Dźwirzynie prowadzi dużą inwestycję.

ma/red.

Czytaj więcej

Posłuchaj

Marcin Lorenc, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Szczecinie Tomasz Szaj, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie mec. Wiesław Breliński, obrońca starosty kołobrzeskiego