fot. Paweł Drożdż/ Polskie Radio Koszalin
Karolina Keller, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupsku oraz prezes słupskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego opowiedziała podczas porannej audycji, jak obchodzony jest okres Wszystkich Świętych w tym regionie kulturowym.

Nasza rozmówczyni zaznaczyła na antenie Polskiego Radia Koszalin, że Kaszubi przywiązują olbrzymią wagę do tradycji związanych z dniem Wszystkich Świętych: - Rodziny bardzo dbają o wcześniejsze uporządkowanie grobów swoich bliskich, nie tylko w pobliżu ich domów. 1 listopada to oczywiście również czas spotkań. Są one okazją do celebracji wspomnień zmarłych oraz podjęcia refleksji nad życiem.

- Na Kaszubach nadal obchodzi się także 2 listopada, który dawniej był tam nazywany Świętem Wszystkich Dusz. Pomimo że nie jest już dniem wolnym, to mieszkańcy wstrzymują się od ciężkich prac polowych. Nie można także wychodzić z domu po zmroku, ponieważ wierzy się, że tego dnia wszystkie dusze wychodzą z grobów i spacerują środkiem drogi - dodała Karolina Keller. Więcej w poniższej rozmowie. mt

Posłuchaj

rozmowa Marcina Turalskiego z Karoliną Keller