fot. eturystyka.wzp.pl
Dom Świętego Jana Pawła II w Szczecinku to miejsce, gdzie przez najbliższy rok kandydaci do kapłaństwa będą przygotowywać się do właściwej formacji seminaryjnej. Przed nimi praca m.in. w Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie czy Warsztatach Terapii Zajęciowej w Turowie.

Jak wyjaśnił prefekt roku propedeutycznego ks. Rafał Dressler, to także czas na naukę teoretyczną. - Będą brać udział w wykładach m.in. z literatury polskiej czy wstępu do filozofii. Przerobimy też cały Katechizm Kościoła Katolickiego - wyliczał.

W piątce nowych kleryków jest Mateusz Huńko z Wałcza, który Dom Świętego Jana Pawła II w Szczecinku poznał podczas dni otwartych. - Uznałem, że sprawdzę, czy to jest właśnie moje powołanie. Umożliwia mi to właśnie ta formacja na roku propedeutycznym.

Rok propedeutyczny, czyli tzw. seminaryjna "zerówka" realizowany jest w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie po raz jedenasty. Diecezja koszalińsko-kołobrzeska jest jedną z pierwszych diecezji w Polsce, gdzie wprowadzono takie rozwiązanie formacyjne dla przyszłych księży.

ms/zn

Posłuchaj

Mateusz Huńko, kleryk ks. Rafał Dressler, prefekt roku propedeutycznego