fot. Polskie Radio Koszalin
Zaproszenie Anny Popławskiej przyjęli: burmistrz Karlina Waldemar Miśko, prezes Zachodniopomorskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Robert Bodendorf oraz dyrektorka Darłowskiego Ośrodka Kultury im. Leopolda Tyrmanda Magdalena Burduk.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podpisała we wtorek rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o dodatek węglowy. Przepisy dzisiaj wchodzą w życie, co daje gospodarstwom domowym możliwość wnioskowania o dodatek. Czy gmina Karlino jest na to przygotowana i jak będą wyglądały procedury? Na te pytania odpowiedział burmistrz Karlina Waldemar Miśko.

- Będzie się tym zajmował Miejsko-Gminnym Ośrodek Pomocy Społecznej, który jest gotowy do przyjęcia interesantów. Wzór wniosku powinien za chwilę pojawić się na naszej stronie internetowej. Dokumenty będzie można składać w formie stacjonarnej lub elektronicznej. Zainteresowanie jest duże, więc myślę, że zostaną one złożone dosyć szybko - tłumaczył burmistrz.

Waldemar Miśko odniósł się również do coraz częstszych sygnałów wykonawców inwestycji o potrzebie zwiększenia budżetów na prace budowlane. - My dostaliśmy taki sygnał od wykonawcy ścieżek rowerowych. Jesteśmy na etapie rozmów w kwestii zwiększenia wynagrodzenia.

Prezes Zachodniopomorskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Robert Bodendorf skomentował nastroje przedsiębiorców w związku z trudną sytuacją gospodarczą w kraju i na świecie. - Większość przedsiębiorców podlega propagandzie, że sytuacja jest ciężka. Natomiast analizując wyniki finansowe przedsiębiorstw, nie ma większych powodów do niepokoju. Oczywiście, niektóre branże odczuwają większe spowolnienie niż przeciętna w całej gospodarce, ale z rozmów, które przeprowadzam wynika, że przedsiębiorcy radzą sobie dobrze w obecnej sytuacji - tłumaczył prezes zachodniopomorskiego ZPP.

- My, jako przedsiębiorcy, oceniamy sytuację gospodarczą po kondycji rynku pracy. Jeśli ten rynek trzyma się stabilnie, ludzie nie tracą pracy a wynagrodzenia rosną, to tym bardziej możemy stwierdzić, że nie ma poważnych powodów do niepokoju - dodał.

Wczoraj zakończyła się procedura składania wniosków o świadczenia postojowe. Czy rządowe instrumenty skierowane w stronę przedsiębiorców spełniły swoją rolę? -  Nastąpiła synergia między pracodawcami, pracownikami i rządem, która sprawiła, że przeszliśmy dosyć gładko przez okres pandemii i lockdownu. Pomimo utrudnień, większość firm funkcjonuje tak, jak przed pandemią.

Robert Bodendorf, prezes Zachodniopomorskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Dyrektorka Darłowskiego Ośrodka Kultury opowiedziała o programie kulturalnym instytucji, przygotowanym na tegoroczny sezon wakacyjny oraz jego odbiorze przez mieszkańców i turystów. - Odpowiedź była bardzo pozytywna. Oferta skierowana jest zarówno do turystów, jako forma uzupełnia do ich nadmorskiego wypoczynku, jak i mieszkańców w formie edukacyjnej i rekreacyjnej. W ten weekend odbędzie się koncert zespołu Chłopcy z Placu Broni, a także II Zamkowe Spotkania z Operą i Operetką. W niedzielę zapraszamy także na kino na leżakach.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.darlowo.pl.

Magdalena Burduk odniosła się również do trwających przygotowań ośrodka do rozpoczęcia roku szkolnego. - Jesteśmy w trakcie przygotowań programu zajęć m.in. z ceramiki, modelarstwa czy tańca. To będą zajęcia popołudniowe, aby dzieci mogły w nich uczestniczyć po lekcjach szkolnych - tłumaczyła.

Magdalena Burduk, dyrektorka Darłowskiego Ośrodka Kultury im. Leopolda Tyrmanda